Eğitimci-Yazar Gülseren Şenyüzlü’nün de katıldığı eğitimde Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi veteriner hekimi Cem Köse, küpesi olan köpek ne anlama geliyor, yaklaşmamamız gereken hayvanlar, saldırgan köpek gördüğümüzde nasıl davranmalıyız konusunda bilgi verdi. Konu anlatılırken hayvan kostümü içinde Selma Ebru Kaya, Elif Çiftçi ve Canan Aktaş’ın doğaçlama canlandırmaları eğitimi etkili ve eğlenceli hale getirdi..  Daha sonra en önemli konulardan olan sahiplenmenin sorumluluk gerektirdiğini, hayvanların da insanlar gibi duygularının olduğunu ve sahiplendiğimiz hayvanı canımız sıkılınca bırakmamamız gerektiğini slaytlar eşliğinde anlattı. Çocuk bayramı coşkusunu yaşatmak için de 2 öğrenci şiir okudu ve çocuk şarkıları söylendi.

Okul müdürü Ayşe Gürbüz:” 75.Yıl Mahallesinde okul öncesi tek kurumuz, bu nedenle okulumuza ilgi çok büyük. Tepebaşı Belediyesinin çevre bilincini arttırmaya yönelik sürdürdüğü Eko-Okullar projesini yürüten kurum olarak doğaya, hayvanlara karşı bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

Küçük yaşta bu bilincin kazandırılması çok önemli ve bu konuyla ilgili pek çok etkinlik yaptık. Çocuklarla birlikte kuşların kış günlerinde aç kalmamaları için hazırladığımız kuşyemliklerini ağaçların dallarına astık. Okul bahçesine gelen sahipsiz köpekler için de beslenme ve su ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Günlük eğitimlerimizde de sık sık hayvan hakları, sorumluluk konulu eğitimler vermekteyiz. EKO-Okullar projesi kapsamında 2 yılda bir farklı konu belirleniyor.6 yıldır bu projenin içinde “Atıklar, su, enerji, tutumlu olma” konularını işledik, bu yıl konumuz “Biyolojik çeşitlilik”. Bu kapsamda bugün “Sen de Bir Pati Sev Ekibi “ doğaçlama tiyatro yoluyla, canlandırarak sokak hayvanlarına nasıl yaklaşmaları gerektiği, onları sahiplenmenin sorumluluk gerektiği konusunda çok eğlenceli ve öğretici bir eğitim aldılar. Melisa Aktaş çocuklarımıza kemanla müzik ziyafeti verdiğinde sessizce müziğin ritmine kendini kaptıran çocuklarımız eğitimin sonunda söylenen şarkılarla çok eğlendiler ve öğrendiler.  Doğal Yaşam merkezi Sen de Bir Pati Sev ekibine ve eğitimci yazar Gülseren Şenyüzlü’ye teşekkürlerimi iletiyorum. “dedi.

Eğitimin sonunda çocuklar doğal yaşam merkezinden getirilen köpek ve tavşana dokunarak canlı canlı hayvan sevgisini tanıdılar. Eğitime katılan çocuklara Tepebaşı Belediyesi imzalı teşekkür belgesi verildikten sonra hatıra fotoğrafı çekildi.