Eskişehir’de gerçekleşen temayülde açıklamalarda bulunan Ak Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, “ Bu süreç her seçimde yaşadığımız, düğün havasında geçen, aday adaylarımızın kendisini tanıtmasına da vesile olan merkeze de kendileri ile ilgili fikir de oldukları bir iletişim vesilesi. Bu dönemde internet üzerinden online bir temayül olacak. Umarız bu bir ilk olur. Genel Seçimleri de online üzerinden yaparız. Bu dönemde biz temayülü yazılı evraklar yerine online yapıyoruz” dedi.

Toplamda 58 aday adayının bulunduğunu belirten Çalışkan, “Bunlardan üç tanesi büyükşehir, dört tanesi Tepebaşı, dört tanesi Odunpazarı ve diğerleri de peyder pey dağılıyorlar. Bundan sonraki süreçte saat 16:00’da oylama bittiğinde anında Sayın Cumhurbaşkanımız sonuçları görecek. Aralık’ın başı gibi büyükşehir adayımız belli olmuş olur hemen devamında da Tepebaşı ve Odunpazarı ile tüm ilçelerimiz belli olmuş olur. Belediye başkanlığı devam eden arkadaşlarımız da yavaş yavaş açıklanacak” ifadelerine yer verdi.

Ak Parti olarak kim aday gösterilirse onu destekleyeceğiz

AK Parti Tepebaşı İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz Kaynarca, ise “Bir AK Parti klasiği yaşıyoruz ancak bu kez klasiği bozan bir şey var e-temayüle geçtik. Teknolojiyi takip eden yenilikçi bir partiyiz. Bunu da bu temayül yoklamasında gösterdik. Huzur içinde insanların fikrini öğrendiğimiz bir ortamdayız. Temayülleri önemsiyoruz. Bundan sonraki temayüllerde de ilklerin partisi AK Parti bundan sonra da belki de Türkiye’nin elektronik oylamanın önünü açmış oluyoruz. Önemli bir adım. Bu kardeşlik havasının tüm Türkiye’ye yayılmasını ümit ediyoruz. Aday adaylarımızla en son kim aday gösterilirse onun etrafında toplanarak gitmek için sözleştik. Eskişehir kazanacak” dedi.
Parti Genel Merkezinden alınan karar doğrultusunda ilçe başkanlıklarının sürdürüleceğini kaydeden Kaynarca, “Düzenin dağılmaması adına güzel bir yol seçildi. Bundan sonra da genel merkezimizden netice ne gelirse onun arkasından yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.


Ak Parti’nin Türkiye Genelinde temayül yoklaması 81 ilde toplamda 145 bin teşkilat mensubuyla birlikte oy kullanımı sabah saatlerinde başladı. Ak Parti her seçim öncesi yinelediği temayüllerde bir ilk gerçekleştirdi ve online oylama sistemini başlattı.