“Milletimizle birlikte büyük zaferlerle sonuçlanmış Milli mücadelemize önderlik eden, sonrasında ilan edilen cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i vefatının 80. yılında saygıyla yad ediyorum. 

Gazi; “Benim naçiz vücudum elbet toprak olacaktır.” diye devam ederken arkasındaki güçlü Türkiye’yi ve muasır medeniyetler seviyesine çıkarmamızı istediği cumhuriyeti bizlere ilelebet emanet etmiştir. Şimdi milletimiz ve memleketimiz için kurulduğu yıllardaki aşkla ve inançla cumhuriyeti milli ve yerli bir anlayışla geleceğe taşımalıyız. 

Cumhuriyet diğer ortak değerlerimiz gibi milletimizin her bir ferdinin ortak değeri, birliktelik unsurudur. Güzel şehrimiz Eskişehir’de ve ülkemizde daha güçlü, daha müreffeh ve daha huzurlu bir Türkiye için çalışmaya, kardeşlik hukukumuzu saygıyla korumaya gayret etmek zorundayız. Tam bağımsız cumhuriyeti yeni hedeflere taşımak için Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmak için çok çalışacak, Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan ve Tek Devlet ilkesi ile bir ve iri olacağız. 

Vefatının 80. Yılında Gazi Mustafa Kemal, mücadele veren milletimizi ve tüm şehitlerimizi tekrar rahmetle anıyorum. Ruhlarınız şad olsun.”