Liberal Demokrat Parti Eskişehir İl Başkanı Önder Artan, Eskişehir'e yapılması planlanan Kömürlü Termik Sartral konusunda açıklama yaptı. Artan açıklamasında, "Bir görev için burada bulunan atanmışların evet dediği santral termik santral mi yoksa ölüm santralimidir?" dedi.

LDP Eskişehir İl Başkanı Önder Artan açıklamasında, "1080 MW gücünde olacak Alpu Kömürlü Termik Santralinin Tepebaşı ilçesi sınırlarında yapılmasına atanmışlar karar verdi. Peki şimdi ne olacak? Santralinde yakıt olarak yılda 6.316.812 ton yerli kömür (linyit) tüketilecek.Dolayısıyla Yılda 1.600.000 ton taban külü ve uçucu kül ile 350.000 ton alçıtaşı olmak üzere toplam 1.950.000 ton Zehirli Atık oluşacak" dedi.

Termik santralden çıkan gazların,tarım ürünlerinin,hayvanlarının, su varlıklarının ve ormanların üzerinde kalıcı tahribat bırakacağını söyleyen Artan, " Kükürtdiksit,azot oksit ve partikül madde gibi maddeler içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkileyecek,anormal doğumlara sebep olacak.Yeni doğanlarda gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltacak... Artan radon gazı kanser vakalarında artışa neden olacak. Santralin bacasından çıkan zehirli gazlar yüzünden asit yağmurları başlayacak ve tarımsal verim düşecek.Ağaçlar kuruyacak.Bölgede hayvancılık,arıcılık ve balıkçılık imkansızlaşacak" ifadelerini kullandı.


"Termik santralde kullanılacak bol miktarda su toprağa karışacak ve Eskişehirimizin zemin suyu ve termal turizmi yok olacak" diyen Artan, "Alpu`ya kurulacak olan Kömürlü Termik Santrali yaptırmamak için gereken her türlü mücadeleyi vereceğiz" şeklinde konuştu.