Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz, 10 Ekim Ankara Katliamı Davası gibi birçok toplumsal davanın avukatlığını yapan Heval Yıldız Karasu’nun Odunpazarı’ndaki avukatlık bürosuna yapılan saldırı Eskişehir’de Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi.

Önceki gün yapılan saldırıda Yıldız Karasu’nun bürosunun bulunduğu apartmanın duvarına “Odunpazarı’nda HDP’li İstemiyoruz!” yazılmış, pompalı tüfekle apartmanın duvarı kurşunlanmıştı.  Saldırının gerçekleştiği büronun önünde toplanan Emek ve Demokrasi Güçleri adına konuşan Eğitim Sen Şube Sekreteri Kemal Koçak, “Heval Yıldız Karasu’ya yapılan saldırı, aslında hepimize verilmek istenen bir gözdağıdır. Ancak bu saldırıyı gerçekleştiren çete bozuntuları bilmelidirler ki, Eskişehirli hukukçular, emek ve demokrasi güçleri bu saldırılara papuç bırakmayacaktır” dedi.

‘KORKMAYACAĞIZ VE YILMAYACAĞIZ’

“Saldırının en önemli gerekçesi Yıldız Karasu’nun da belirttiği üzere onun ismidir” diyen Koçak, “Bir avukatın ismi üzerinden ırkçılık yapmak acınacak bir davranıştır. Bu bir ideoloji, düşünce açıklaması değil, apaçık suçtur. Kendi siyasi rantları için bu suçu işleyenler ve işletenlere cevabımız şudur: Bizi korkutamayacak ve yıldıramayacaksınız, siyasi görüşümüz, ırkımız, inancımız, mesleğimiz ne olursa olsun hepimiz birer Heval’iz ve bu ırkçı anlayışa karşı mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Sorumlular açığa çıkarılıncaya kadar sürecin takipçisi olacaklarını söyleyen Koçak, “Saldırıya ilişkin adli soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın bir boyutu da büronun hemen yanında bulunan ve saldırıdan henüz 5-6 saat sonra sosyal medya hesaplarından “Kayı Boyu Derneğimizin yan binasına Heval Yıldız Karasu isimli bir avukatı yerleştirmişler. Odunpazarı’nda HDP'li istemiyoruz!” paylaşımı yapan ve “avukatlık tabelasını kaldırdılar” diye zafer naraları atan Kayı Boyu Derneği yöneticilerinin fiilleridir. Söz konusu yazı ile saldırı sırasında duvara yazılan yazının aynı olmasının, bir rastlantı olmadığı açıktır. Savcılığın bu hususları da dikkate alan, derinlemesine bir soruşturma yapması gerekmektedir.” dedi. 

FEYZİOĞLU: SALDIRIYI KINIYORUZ

Öte yandan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da Eskişehir'de Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosunun bulunduğu binaya av tüfeğiyle yapılan saldırı hakkında açıklama yaptı. Türkiye Barolar Birliği ve Eskişehir Barosu olarak olayın takipçisi olduklarını söyleyen Feyzioğlu, “Eskişehir'de, meslektaşımızın bürosunun yaylım ateşine tutulmasını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırı sadece bir avukata veya tüm avukatlara değil, hukuk devletine yapılmıştır. Olayın takipçisiyiz” ifadelerini kullandı.