Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine katkıda bulunmak üzere düzenlenen toplantıya Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra Gündüzler, Beyazaltın, Kızılcaören, Yakakayı, Osmaniye, Karakamış, Bahçecik, Alpu-Çukurhisar, Alpu Merkez, Alpu-Bozan, Alpu-Aktepe, Söğütçük, Odunpazarı- Kalkanlı, Odunpazarı-Kıravdan, Seyitgazi-Büyükdere başta olmak üzere civardaki yerleşim yerlerinden yoğun katılım oldu. Vatandaşlar ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan toplantıda katılımcılar kömürlü termik santral hakkındaki görüşlerini ifade etti. Anket çalışmasının da gerçekleştirildiği ve vatandaşlardan gelen görüş ve soruların anlık olarak kayıt altına alındığı toplantıda beyan edilen fikirler ise rapor halinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu'na yazılı olarak iletilecek.
Toplantıda söz alarak kömürlü termik santral konusunda fikirlerini ve merak ettiklerini açıklayan vatandaşlar, kömürlü termik santral istemediklerinin altını çizdi. Daha sonra toplantıya katılan vatandaşlar sırasıyla söz konusu tesis hakkında fikirlerini açıkladı.
“Ataç: Eskişehir’imizden bunu beklerdim”
Toplantıda vatandaşların ardından söz alan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, “Sizin bu görüşleriniz beni çok etkiledi. Gerçekten sağlıktan tarıma, hayvancılıktan bitkilere kadar irdelediniz. Bilinç böyle olur, tarıma sahip çıkmak böyle olur, insanlığa sahip çıkmak budur. Bu, Eskişehir’e yakışan bir tavırdır. Çok etkili şeyler konuştunuz. Gerçekten çok duygulandım. Eskişehir’imizden zaten bunu beklerdim” dedi.
Kömürlü termik santral konusunun parti değil, insanlık sorunu olduğuna dikkat çeken Başkan Ataç, “Bu AKP’nin, CHP’nin, MHP’nin sorunu değil. Bu bir insanlık sorunudur. Bu bölgeye büyük ova kararı alındı, bu bölgeye sulama adına göletler yapıldı, yeraltı sulamaları yapıldı. Şimdi bu santral yapılıyor diye hepsi bir tarafa atılıyor. Böyle yapacaktınız da niye bu yatırımları yaptınız? Yazık değil mi milletin parasına? Para sizin umurunuzda değil ki. Belediye başkanı olarak değil, vatandaş Ahmet Ataç olarak, hekim Ahmet Ataç olarak konuşuyorum. Nereden çıktı bu termik santral, kime sordunuz, Eskişehirliye mi sordunuz, çiftçiye mi, işçiye mi sordunuz? Tepebaşı Belediyesi bir resmi kurumdur. Bizi by-pass ettiler, Alpu Belediyesi’ne soruyorlar. Çünkü Alpu Belediye Başkanı onlara şirin gözüküyor. Adam bir termik santral anlattı, sanki turistik tesis, gidip ev alasım geldi. Böyle saçma sapan bir şey olabilir mi? Senin çoluğun çocuğun yok mu, kendi sağlığın yok mu” ifadelerini kullandı.
Toplantıda vatandaşların bildirdiği görüşlerin kendisine umut verdiğinin altını çizen Başkan Ataç, “Buradaki bu güzellik, bu karşı çıkma, bu dik duruş bana çok büyük umut verdi. Yolumuzdan vazgeçmeyelim. Sonuna kadar dimdik duralım. Mümkün değil, onu yaptırmayacağız. Yatacağız, öleceğiz, vuracaklar, kıracaklar ama bizi vazgeçiremeyecekler” şeklinde konuştu.