Mervan Tepelioğlu'nun youtube'da 1 milyon 277 bin, Instagram'da 564 bin takipçisi bulunuyor. Gürcistan'dan 4'te 1 fiyatına nasıl araba alınacağının videosu 1.5 milyon kez izlendi.

 200 bin liralık arabayı 45 bin liraya almak başlıklı videoyu izleyenler arasında Gümrük Muhafaza da vardı.Gözaltına alınan Tepelioğlu, suç işlediğinin farkında olmadığını söyleyerek kendisini savundu. Ayrıca Tepelioğlu'nun aracına da el konuldu. Tepelioğlu'nun soruşturması sürüyor. Soruşturma sonunda dava açılıp açılmayacağı belli olacak.

 


GERÇEKTE SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu kararı uyarınca yurtdışında yerleşik olan kişiler ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı taşıtlarını turistik kolaylık kapsamında, geçici olarak Türkiye’ye getirebilir. Bu araçları kendisi ve kendisi de içinde olmak şartıyla eşi ve çocukları kullanabilir, üçüncü kişilerin kullanması kesinlikle yasaktır. Türkiye dışında yerleşik Türk vatandaşı, çifte vatandaş veya mavi kart sahibi kişilerin taşıtları Türkiye’de 2 yıl kadar kalabilir. Yabancı ülke vatandaşlarının getirdiği araçlar, kalma süresi, vize süresi kadardır. Yani oturma izni olmayan turistler 90 gün kadar Türkiye’de kalabilir. Getirdikleri otomobiller de 90 gün kalabilir. Türkiye’de ikamet eden kişilerin yurtdışından otomobil getirme hakkı kesinlikle yok. Bazı internet siteleri ve oto galericiler, yurtdışından alınacak lüks otomobillerin Türkiye’ye sokularak kullanılabileceği yönünde yanıltıcı bilgiler veriyor.