İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve  Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103.  Yıl Dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, aziz milletin ilk günden itibaren iyi  ile kötünün savaşında iyinin, zalime karşı mazlumun, batıla karşı hakkın  tarafında olduğunu belirtti.

Çanakkale'de 103 yıl önce gözünü madde, kalbini zulüm bürümüş  zihniyetlerin elbirliğiyle insanlığın son kalesi olan Anadolu'nun boğazına  sarıldığını belirten Soylu, "Ancak bu aziz milletin evlatları, inançlarından ve  imanlarından aldığı güçle manayı maddeye bir kez daha üstün kılmıştır. Çeliğin  her türlüsü, bombaların en güçlüsü, şehadet aşkının önünde etkisiz kalmış,  varoluş mücadelemiz sınırlarımızı aşarak hakkın batıla galebe çalmasıyla  neticelenmiştir." değerlendirmesini yaptı.

Üzerinden geçen bir asırda silahların daha da geliştiğine dikkati  çeken Bakan Soylu, şöyle devam etti:

"Ancak bu topraklardaki şehadet ruhu da verilen mücadelenin hayatiyeti  ve anlamı da aynı şekilde devam etmektedir. 15 Temmuz gecesinde, Fırat  Kalkanı'nda, Zeytin Dalı Operasyonu'nda ve evlatlarımızın dağ başlarında, mağara kovuklarında, şehirlerde teröristlerle verdiği mücadelede ortaya koyduğu ruh,  Çanakkale ruhunun aynısıdır. Medeniyetin beşiği olan bu topraklardaki var oluş  mücadelemiz, dünyaya adaleti, hakkı, merhameti üstün kılma mücadelemiz, elbette  ki gelecekte de devam edecektir."

Bunun en önemli adımlarından birinin Türkiye'yi 2023, 2053 ve 2071  hedefleriyle buluşturmak olacağını belirten Soylu, şunları kaydetti:

"Ancak şartlar ne olursa olsun, önümüze hangi engeller çıkartılırsa  çıkartılsın aziz milletimizin manayı maddeye tercih eden duruşu, şehadete ve  şehitlerine olan sevgisi, gücünü silahtan değil iman ve inançtan alan anlayışı  baki kalacaktır. Bu vesileyle 103. yıl dönümü münasebetiyle aziz milletimizin  Çanakkale Zaferi'ni tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere  hem Çanakkale'de hem de bütün tarihimiz boyunca, hak yolunda ve vatan uğruna  şehit düşmüş, gazi olmuş bütün ecdadımızı, evlatlarımızı rahmet ve şükranla  anıyorum."