Yurdagül Orman - Eskişehir Haber

Alanında bir ilk: Eskişehir’de robotik eğitim!

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile Dünya’da genelinden hayatımızı kolaylaştırmak amacı ile geliştirilen robotların haberlerini alıyoruz. Bu alanda son gelinen nokta ise bir robotun vatandaşlık alması olmuştu. Eskişehir’de bu alana gönül vermiş Tayfun Taşçı, ülkesine yine bu alanda fayda sağlayabilmesi için genç beyinlere robotik eğitimi veriyor. 40 yıldan beri robotik sistemler üzerinde çalışan Taşçı, robotik kulübü açarak Eskişehir’de yaklaşık 4 aydır düzenli robotik eğitimleri veriyor. Önceden Satranç İl Temsilcisi olduğunu ve çalışma yoğunluğu nedeni ile robotik çalışmalara yeterli vakti ayıramadığını söyleyen Taşçı, “Satranç İl Temsilcisiydim, çok yoğun bir çalışma planı içerisindeydik bu nedenle robotik sistemlere çok fazla vakit ayıramadım. 4 yıl kadar ara vermiştim bu alanda ama çok uzun yıllardır bir kulüp kurmak aklımda olduğu için temsilciliği bıraktım ve tamamen robotik sistemlere verdim kendimi. Önceleri evde çalışıyordum 30-40 kadar projemi evde ürettim, sonra “abi bir dükkan aç, eğitim ver bize.” denilince bende burayı açtım, eğitim veriyorum.” diyor. Açtığı eğitim kulübünde çocuklara, gençlere, orta yaşlılara eğitim verdiğini, bu alana ilgisi olan, hayal gücünü kullanabilen herkesin kurslara katılabileceğini belirten Taşçı, özellikle çocuk ve gençleri yazılım ve robotik alanlarına yönlendirmek istediğini söylüyor. Kurs vermesinin sebebi değinen Taşçı, “Gençlerimizin boş gezmesi beni çok rahatsız ediyor, ne kadar başarılı olunur bilmiyorum ama gençlerimizi bu yöne çekmek istiyorum. İlgi fazla umarım güzel şeyler elde edeceğiz gelecekte.”

“Para kazanma derdimiz yok”

Robotik Kulübünü para kazanmak amacı ile açmadığını tamamen hayal gücünü kullanabilen, robotik sistemlere, yazılımlara ilgisi olan bireylerin gelişmesi için eğitimler verdiğini söylüyor eğitimci Taşçı ve ekliyor, “Para kazanma derdimiz yok. Eğitim vermek için buradayım. Yaptığımız projeler, robotları satmıyoruz, sergiliyoruz. Yeni projeler hayata geçirmek için çalışıyoruz. Ben projelerimi kendim üretiyorum, kendi m çalışıyorum ama büyük projeler de var ve öğrencilerim ile bunun üzerinde çalışmak istiyorum. Mesela sanayiden gelenler oluyor, isteklerini ihtiyacı olan şeyleri anlatıyorlar ve onlar için projeler yaratıyoruz, sonra da onları hayata geçiriyoruz. Onun dışında yaptığımız robotlar satılsın gibi bir kaygımız yok. Belediyeden, Devlet Planlama Teşkilatından gelenler oldu “Bilere eğitim ver.” denildi ama ben resmi işlere çok fazla girmek istemiyorum. Kendi çapımda çalışmaktan mutluluk duyuyorum. Zamanında büyük projeler yaptım, yazılım üzerine, güneş pilleri üzerinde, 1980 yılında askere gittim, bir gazetede Japonların bir arabayı 9 km hızla yürüttüğü yazıyordu ben onu iki yıl öncesinden zaten yapmıştım, elektronik üzerine çok çalıştım. Kendimi her konuda geliştirdim ve şimdi onları aktarmak için çalışmalar yapıyorum.” diyor.

Beyin dalgaları ile cisimleri hareket ettiriyorlar

Öğrencileri ile farklı projeler ürettiklerini, robotların tasarlanmasının bir ekip işi olduğunu ve öğrencilerinin eğitimler sonunda ekibinde yer alarak kendisine büyük projeler üzerinde yardımcı olabilecek seviyeye gelebileceğini anlatan Taşçı, Dünya üzerinde de robotlar ile ilgili çalışmalar yapıldığını, Türkiye’nin bu alanda ilgisiz olduğunu ve kendisinin önemli çalışmalar yaparak aslında Türkiye sınırları içerisinde ilkleri başardığını anlatıyor. Üzerinde çalıştığı büyük projeler arasında beyin dalgaları ile cisimleri hareket ettirebildiklerini söyleyen Taşçı, “Beyin dalgaları ile herhangi bir cismi hareket ettirmek gibi bir projem var. Tabi elektronik bir cihaz aracılığı ile yapabiliyorsunuz bunu. Başınıza sinyalleri algılayan ve cisme yönlendiren bir alet takıyoruz, odaklandığınız zaman sinyaller artıyor ve cisme yönlendiriliyor böylece o cismi beyin dalgalarınız ve doğru odaklanma ile hareket ettirebiliyorsunuz. Bir de yapay zeka üzerine bir çalışmam var. Öğretilmiş yapay zeka çalışmasını yaptık, şimdi sıra öğrenebilen yapay zeka projesini gerçekleştirmekte. Sonuçlar güzel, umarım yakın zamanda kendi öğrenebilen yapay bir zekayı da yapmış olacağız. Dünya üzerinde bu alanda ciddi çalışmalar var, ilk değil bu ama Türkiye’de çok fazla ilgi yok bunu ben yapmak istiyorum. Ekip işi, ben tek başıma yapıyorum ama öğrencilerim var bunu hep birlikte başarmak istiyorum. Proje bazlı robotik eğitim veren bir yer Eskişehir’de yok diye biliyorum. Yurtdışından gelen ürünler ile eğitim veriliyor, ama tabi kısıtlı ve sınırlı oluyor bu, 3-4 farklı proje çıkartılabiliyor onlar üzerinden, biz sıfırdan başlayıp her şeyini kendimiz yapıyoruz.” diyor.