Bu spekülasyonlar üzerine Eskişehir Haber olarak  detaylı bir araştırma yaparak bir analiz oluşturduk. İşe dahil olan bazı üyelerle ve  şirketin içinde olduğunu söylediği sektörden uzmanlarla görüştük.Çünkü araştırmamıza göre bu işi yapan Eskişehir'li sayısı az değil..

Son bir kaç gündür şirketin "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 3 aylık detaylı denetimi sonrasında hazırlanan raporda saadet zinciri olduğu iddia edilen ve bugüne kadar 35 bin kişiden 100 milyon lira kadar para topladıkları belirtilen Detay Maxinet (Detay Telekom San. Tic. Limited şirketi) hakkında önümüzdeki günlerde savcılığa suç duyurusunda, BTK’ya da sitesinin erişime kapatılması için müracaatta bulunulacağı" nı söyleyen haberler çıktı.

Araştırmalarımız  sonucunda bu şirketin yapısının diğerlerinden farklı olduğu, yaptığı işin fazla teknik olması sebebiyle üyelerinin dahi anlamadan sadece para kazanmak için dahil olduklarını tespit ettik. Bir çok üyesinin  tek bildiği bilgisayarı açık tuttukları ve firmanın para ödediği yönünde..

Şirket insanlara 590$ karşılığı kendi yazılımları olan bir program ve bir bilgisayar satıyor. Daha sonra bu bilgisayarda çalışır vaziyetteki programı kiralıyor. Yaptığı işin özü ise "farklı ip"leri kullanarak organik hit üretmek, potansiyeli üzerinden reklam almak  gibi online hizmetler. Yani kendisine potansiyel internet kulanıcıları üretip bunun gücünü firmalara satıyor ve  gelirini de üyelerle paylaşıyor aslında. Tabi bu dışarıdan gördüğümüz.

Firma aslında 2002-2003 yıllarından beri var ve yazılım sektöründe toplu sms ve online ödeme altyapılarında güzel işler yapmış. Bir kaç yıl önce google algoritmasının değişmesi ile birlikte firmanın yaptığı bir yazılıma da gün doğmuş ve yetkilileri bu fırsatı iyi değerlendirmiş. Bu yazılımla  arama motorlarında yükselmek isteyen firmalara organik hit hizmeti vermeye başlamış. Ancak bu yazılımın farklı iplerden ve bir çok ekranda çalışması gerektiği için insanları bu işe dahil etmeye başlamış.

Firma yetkilileri işi Türk Ticaret Kanununa uygun 7 derinlikli bir bayilik sistemi olarak tanımlıyor. Tam olarak geleneksel anlamda olmasa da iş bir hizmet network marketing işi.. Üyelerinde kira bedeli yanında  yeni üyeler kazandırmaları halinde de derinlik primleri veriyor. İşte bu olay insanlara "ponzi" denilen yeni üyelerden gelen paraları eski üyelere vererek birilerini zengin eden sistemlere benzetmesine sebep oluyor.

Ancak yapılan haberlerde bazı mantık hataları var.Yani bu şirketin kaçması ve haklı dolandırması mantık olarak pek mantıklı görünmüyor.

Firma her üyesinden 590$ alıyor. Bunun faturasını da yolluyor. Bu paradan  7 derinliğe prim ödüyor.Ayrıca bu paketi alan herkesin aylık kira bedellerini de ödüyor. İşin mali analizini yaptığınızda firma bu güne kadar 40.000 kişiden 23.600.000$ yani söylendiği gibi 100.000.000-TL civarında para toplamış. Ancak bu para kasasında durmuyor. Her üyenin 23. gününde ödediği 590 $ firma kasasından tamamen çıkmış oluyor. Bilgisayar bedeli, KDV, 7 derinliğe ödenen pararlardan sonra kalan miktar üyenin 1 aylık kira bedeline yetmiyor.Ondan sonraki tüm kira ödemelerini cebinden yapıyor. Ve bunu yaklaşık 15 aydır yapıyor. Bu noktada işin içinde bir dolandırıcılık varsa da diğer ponzi ve çiftlik işlerine benzemiyor. Çünkü firma kasasında halktan toplanmış kalan bir para görünmüyor.

Ayrıca şirket, üyelerinden aldığımı bilgilere göre üyelre ödediği her kira bedelinin stopajını üyeler adına vergi dairesine yatırıyor. Her üye de bunu sorgulayabiliyor.

Şu anda şirket "ben battım gidiyorum" derse ne oluyor peki?

Sistem üyeleri ile yıllık anlaşma izmaladığı için her üye sadece anlaşma sürecinde almayı planladığı kira bedelini alamıyor. Yani ortada garip bir durum var. 

Tüm bunlar bizim araştırmalarımız ve gördüklerimiz. Tabiki işin arka planında olan biteni devlet görevlilerinin yapacağı inceleme ve araştırmalar belirleyecek. Konuyu takip edecek ve haberin en doğru yönünü sizlere sunmaya devam edeceğiz.