Yurdagül Orman - Eskişehir Haber

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin yürüttüğü geri dönüşüm kampanyası için halkın da katkı sağlaması adına şehrin kalabalık oluşturan mekanlarına; geri dönüşümde kullanılacak cam şişeler için şişe şekilde yapılmış çöp kutusu bırakılmıştı. Bırakılan bu atık cam şişe toplama araçlarının yerleri ise hiç değiştirilmeden yıllardır sabit yerlerinde durduğunu gözlemledik.

Geçtiğimiz hafta atıklar konusunda Eskişehir Valiliği’nde Özdemir Çakacak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ana Hizmet Binasına Ocak ayına kadart 58 ton kağıt, 14 ton plastik, 1.5 ton metal atıkların getirildiğini açıkladı. Toplamda 77 ton atığı geri dönüşüme gönderildiği bilgisini kamuoyu ile paylaşan Eskişehir Valisi, bu süreç içerisinde toplanan cam atık miktarının da 3 ton kadar az sayıda toplanması Eskişehir halkının kağıt atıklar konusunda duyarlı olduğunu ancak cam konusunda daha fazla yetersiz kaldığını gösterdi.

Tepebaşı Belediyesi’nin şehrin merkezlerine koyduğu cam atık şişesinin içine sadece cam maddelerin atılması gerekiyorken cam atık şişesinin içerisinde camdan çok kağıt ve plastik maddelerin olduğu görüldü.