CHP Odunpazarı ilçe Başkanı Çınar şu sözleri söyledi: " Odunpazarı Belediyesi, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Ak Partili meclis üyelerinin oylarıyla reddedilen “Güneş Enerji Santrali” için açtığı davayı kazandı.

Odunpazarı Belediyesi’nin Türkmentokat’ta 50 dönüm arazi üzerine kuracağı Güneş Enerjisi Santrali eğer 2016 yılında tamamlansaydı, 1 milyon 650 bin kilowatt saat elektrik üretecek, yılda 990 kilogram karbondioksit salınımını engelleyecek ve belediyeye de 1 milyon 400 bin lira civarında gelir sağlayacaktı.

2016 yılında Güneş Enerjisi Santrali çalışmalarına başlayıp, gerekli işlem ve izinleri tamamlayan fakat Büyükşehir Belediye Meclisi’nin alacağı kararla santralin 1/ 5000’lik plablarla işlenmesine kaldığında Ak Partili meclis üyelerinin çoğunlukta olduğu mecliste bu projenin 7 ay komisyonda bekletildiği, Mayıs ayında gerçekleşen toplantoda Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından resen gündeme aşınan projenin, Ak Partili meclis üyeleri tarafından keyfi bir biçimde reddedildiği gerçektir.

Odunpazarı Belediye Başkanımız Sayın Av. Kazım Kurt yaptığı açıklamalarda projenin belediye için faydalı, Eskişehir’e de yararlı olacağını söylemesine rağmen neden engellendiğini, proje 2016 yılında tamamlansaydı, bugün belediyenin milyarlarca lira kar edeceği bilinen bir gerçekken 2 yıl kurulmasını geciktiren Ak Partili meclis üyelerinin eline ne geçtiğini, ayrıca bu zararın sorumlularıın vicdanlarknın rahat olup olmadığını merak etmekteyiz.

Odunpazarı halkının yararına olan temiz enerji projesinin hayata geçirilmesi için mücadele eden Belediye Başkanımız Sayın Av. Kazım Kurt’un bu hukuk zaferini canı gönülden kutluyor, adalet terazisinin sosyal demokrat beledicelikte bir kez daha haşktan yana tavır aldığını memnuniyetle duyuruyoruz