Vilayet Meydanındaki açıklamaya CHP Parti Meclis Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, partililer ve demokratik kitle örgütleri katıldı.

CHP İl Başkanı Sinan Özkar, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 18 aydır OHAL rejimi ile yönetildiğini belirtti. 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişimi ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL’in milli iradeyi, demokrasiyi, insan haklarını ve özgürlükleri neredeyse bütünüyle kısıtladığını söyledi.

Özkar, “AKP iktidarı ilk günden bu yana darbecilerle mücadele değil, tek adam düzeninin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir. AKP hükümeti, her geçen gün baskının sınırlarını genişletmekte ve toplumun büyük bir kesimini baskı altına alarak, toplumda açtığı çatlakları genişleterek derin çukurlar haline getirmektedir” dedi.

Özkar, Türkiye’de anayasanın fiilen lavedildiğini, hukukun askıya alındığını söyledi,  Özkar,  “İktidara gelirken OHAL’i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, bugün OHAL’den beslenen bir rejimini KHK’lar eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir. Demokrasiden hızla uzaklaşılırken OHAL altında gidilen referandum da mühürsüz seçim olarak tarihe geçmiş, milli irade yok sayılmıştır. AKP hükümetinin baskıları tüm kurumları sarmış, parlamenter demokrasiye karşı girişilen harekatın usulsüzlükleri anayasayı yok sayan kararlara sözde tescil edilmiştir” dedi.

OHAL'in muhaliflerle mücadele amacı taşıdığını, KHK'ların toplumun tüm kesimlerine yönelik bir silah olarak kullanıldığını söyleyen Özkar, “ Anayasayı yok sayan bir anlayış ile KHK’lar yasal kapsamından çıkarılmış, yetki çerçevesini aşmıştır. Kış lastiği ve epilasyon merkezleriyle ilgili düzenlemeler dahi KHK konusu yapılırken, demokratik kitle örgütlerinin, gazetelerin ve dergilerin kapatılması AKP iktidarının övündüğü icraatları olmuştur. KHK’lar hukuku katletmenin bir yolu olarak amansızca kullanılırken, haksızlığa uğratılan yüzbinlerce taşerona işçinin hak arama yolunun kapatılmasının da aracı olmuştur” diye konuştu.