Gençlerin yürüyebileceği kadar yakın bir mesafe içerisinde yapılmak istenen termik santrale karşı “gençlik yürüyüşü” olarak adlandırılan eylem için, CHP Eskişehir İl Başkanlığı binasından çıkılarak Beyazaltın’a kadar yürüyüşe geçildi.

Yürüyüş öncesi basın açıklaması yapan CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Berke Akyel; “Gençlik, geleceksizlik ile karşı karşıya bırakılmış durumda. Gençlerin geleceğini kömürle karartılmak niyetindeler. CHP Eskişehir Gençlik örgütü hiçbir şekilde buna müsaade etmeyecektir. Tehlike yürüme mesafesinde. Gerçekten gençlerin yürüyebileceği kadar yakın bir mesafede termik santral kuruluyor şehrimize. Ve bu kurulmaya çalışılan termik santral şehrimize, hastalıkta, ölümden başka bir şey getirmeyecek. Verimli bir Alpu ovamız var. Alpu ovamızı tamamen tahrip edip yıkacak, kullanılamaz bir hale getirecek. Geçlik, çiftçilerin de arkasında duracak. Geleceğe dair kaygılarımız; samimi, içten ve bütünsel bir kaygıdır. Bu kaygılarımız için, Alpu ovasına çok yakın bir konumda bulanan Tepebaşı termik santralinin yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu yürüyüş temsili bir yürüyüştür. Bu yürüyüş yapılmak istenen termik santralin, şehre yürüme mesafesine kadar yakın olduğunu göstermek için katılımın sınırlı tutulduğu bir gençlik yürüyüşüdür. Buraya sabahın bu saatinde geldiğiniz için teşekkür ederim, yürüyüşümüze başlayalım.” dedi. Akyel’in basın açıklamasında sonra başlanan yürüyüşe CHP Eskişehir İl Başkan’ı Sinan Özkar’da katıldı. 

Alpu ovasına yapılmak istenen termik santral hakkında Eskişehir Haber’e konuşan CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Berke Akyel, “Yürüyüşünde başında bahsettiğimiz şey aslında gerçekten geleceğe dair olan kaygılarımızdı. Ben burada üniversite öğrencisiyim. Öğrenci olarak geldiğim, güzel hayaller kurarak geleceğimi şekillendirmek için geldiğim Eskişehir’den kanser olarak çıkmak istemiyorum. Buraya, benden sonra gelecek olan arkadaşlarımlar var. Benden sonra gelecek olan arkadaşlarımın Eskişehir’i havası kirli, pis bir yer olarak bilmesini istemiyorum. Eskişehir, Anadolu’nun içerisinde bir Avrupa kenti gibi parlayan güzide bir kent. Burayı kirletecek, buraya kast edecek, buradaki gençlerin geleceğini kömürle karartacak her türlü etkinin, her türlü yapılmak istenen şeyin karşısında duracağız.” diyerek düşüncelerini paylaştı.