Yıllar içerisindeki eğitim ve kadın odaklı projelerden bahsedilen törene saygı duruşu ardından da İstiklal Marşı’nın okunması ile başlandı. ÇYDD Eskişehir Şube Başkanı Sevgi Akmen, meydan çelenk bıraktıktan sonra açıklamada bulundu. Akmen,      “ÇYDD kurulduğundan bu yana geçen 29 yıl içinde, eğitim ve kadın odaklı çok sayıda proje gerçekleştirdi. Üyelerinin ve gönüllülerinin katkılarıyla, Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları(Kardelenler), Bir Işık da Siz Yakın, Baba Beni Okula Gönder, Her Kızımız Bir Yıldız, Anadolu’da Bir Kızım Var, Öğretmen Olacak gibi kitlesel projelerle toplumun her kesiminde önemli izler bıraktı.ÇYDD, eğitim hizmetinde fiziki eksikliklerin giderilmesi için de büyük bir çaba harcadı. Bu kapsamda, Türkiye’nin her yerinde eğitim evleri, kız yurtları, ilköğretim okulları, liseler, ana sınıfları, kütüphaneler, oyun parkları açtı.” dedi. ÇYDD’nin kuruluş ilkelerine değinen Akmen, 29 yıldır devam eden çalışmaların aynı hızla aynı istekle devam edeceğini belirtti. Eğitim konusu dışında kadının toplumsal yaşamdaki konumu üzerinde de duran Akmen, “Kadının toplumsal konumunun güçlenmesinin eğitimle sağlanacağına inanarak çok sayıda proje geliştirdiler. Oysa ki, son yıllarda kadını ikinci sınıf vatandaş olarak gören, sosyal yaşamdan alıkoyan bir anlayışın hakim olmasından büyük bir üzüntü duyuyoruz. Kadının gülüşü makyajı, giyim tarzı, doğuracak çocuk sayısının siyasi malzeme haline getirilmesini asla kabul etmiyoruz.
Diğer yandan dindar, ve kindar bir nesil yetiştirme anlayışının yarattığı toplumsal yıkımın farkındayız. Laik ve bilimsel eğitim ilkelerinden uzaklaşmasından duyduğumuz kaygıları her ortamda dile getiriyoruz. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin üyeleri olarak, kuruluşumuzun 29. Yılında, başta onursal genel başkanımız Prof. Dr. Türkan Saylan olmak üzere, ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyine çıkması için çaba harcayan aramızdan ayrılan tüm üyelerimizi saygıyla naıyoruz.
Kuruluş yıldönümümüzde, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere açtığı yolda, laik demokratik, hukuk devleti ilkelerine bağlı kalarak, daha çok çalışma sözü veriyoruz. Aydınlık yarınlarda buluşmayı diliyoruz.”