Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan açıklamada şirketin üye sayısı, toplanan para, alınan iş miktarı ve tahhüt edilen ödeme rakamları verilerek şirketin bu yükü kaldıramayacağı ve "tipik piramit sistemi" özellikleri taşıdığı belirtildi.

Şirkete 6 Ocak 2017 -16 Şubat 2018 tarihleri arasında 18 Bin 352 kişi üye olurken toplam 16,3 milyon dolar para toplandığı, bu tarihe kadar 3milyon 296 bin dolar gelir elde ettiği ve üyelerine de yıllık  toplam 57,6 milyon dolar ödeme vaat ettiği belirtilen raporda vaatlerin "gerçekten uzak olduğu" belirtiliyor. 

Tespit edilen hususlar doğrultusunda konunun İlgili Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirildiği ancak Bakanlığın bu konuda çözüm getirme yetkisinin bulunmadığı da belirtiliyor.

Diğer taraftan Detaymaxinet Bölgeler Müdürü Şeref Yumaklı gece yarısı sosyal medyadan yaptığı canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Yumaklı, Bakanlık yetkililerinin cumayı cumartesiye bağlayan akşamı bu işlemi yaptığı ve resmi açıklamayı gördüklerini ancak ellerine bir evrak alamadıkları için pazartesiye akdar herhangi bir işlem yapamayacakalrını belirtti.

Bakanlığın yaptığı hesapların doğru olmadığını belirten Yumaklı,  Biz bir kiralama işi yapıyoruz. Siz ev kiralayacağınız zaman ev sahibi 12 aylık kiranızın kasanızda olup olmadığına bakar mı?Bu devam eden bir ticaret ve bu güne kadar ödememizi aksatmamışız ve planlarımızı ona göre yapmışız" dedi.

Şirketin hesaplara el konulması dolayısıyla ödemeleri yapamadığını, yetkililer iizn verdikleri anda ödemeleri yapabileceklerini belirten Yumaklı, üyelere kesinlikle bilgisayarlarını kapatmamalarını, devletin kararını bekleyeceklerini, en kötü duruma göre senaryolar hazırladıklarını ve dataları yedeklediklerini belirterek, şirketin bu projeyi bir şekilde devam ettireceğini ve üyelerini madur etmeyeceğini söyledi. Dileyen üyelerin ödemelerini almak için reklam projesini kullanarak şehirlerinde reklam alabileceklerini ve bu reklamların faturalarının şirket tarafından kesileceğini belirten Şeref Yumaklı, Üyelerin hiçbir kanundışı harekette bulunmamalarını ve şirket ekranlarında yapılan açıklamaları beklemelerini istedi.

Sonradan yayına katılan şirket sahibi Alper Tetiker ise tüm çalışanların şirkette oldukalrını ve işlerine devam ettiklerini, reklam projesi olan detaymaxivizyonun cep telefonu versiyonu için çalıştıklarını belirtti. Yönetim kadrosu oalrak şirkette olduklarını çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

 

Bakanlık açıklamasını görmek için tıklayınız