Bizleri düşünmediler

Hastane caddesine yakın bir yerde restoran işleten Hüseyin Meriç “Bizleri düşünmeden oraya bir hastane yapıldı.   Buradaki esnafta düşünülmeliydi.  Şehir Hastanesi civarında yer bakmaya çalıştım ama duvarlarla çevrili, kampüs gibi bir yer. Orada iş yapabileceğimiz bir şey yok.   Hastane dışında yerimiz olsa bile mesafe çok uzak, bizlere de bir şeyler yapıp kiralayabilirlerdi” dedi.

 

1972’den beri esnaf burada

Eczacı Ahmet Özdamar, “ Şehir Hastanesi taşınmadan önce yapılması gerekenler vardı. Devlet hizmet getirmek zorunda tabi ki ama şöyle bir şey var. Türkiye Genelinde tüm devlete bağlı olan hastaneler kapandı, hazine arazi yerlerine hastaneler yapıldı. İyidir, güzeldir, hoştur. Fakat 1972’den bu yana burada esnaf var. Hiç kimse sormadı, şuan Devlet Hastanesi’nin de ne olacağı belli değil.  Ulaşım yönünden de zor. Herkesin aracı olmadığı için bir keşmekeş var.  En azından birkaç bölüm burada kalsaydı, eczaneler biraz daha rahat iş yapabilirdi” ifadelerine yer verdi.

Günde bir iki reçete ile geçinemeyiz

Eczacı Serpil Seçgin, birden bire müşteri kaybı yaşadıklarını aktarırken şunlara yer verdi,  “İki hafta içinde birden bire düşüş yaşadık.  Müşteri sayımız inanılmaz düştü. Günlük bir iki reçete anca yapıyoruz. Bu şartlarda ayakta kalabilmemiz çok zor. Bizlere ne görüş soruldu ne de çözüm sunuldu.   Günde bir iki reçete ile geçinemeyiz. Ben eczanemi taşımayı düşünüyorum. Yoksa burada kaldığımız her gün zarar.”

 

Orada dükkan açabilecek bir konum yok

Optikçi Kevser Gölpek, “Hastane taşındıktan sonra hem reçete sayımız düştü.  Şu an buradayız çünkü orada dükkan açılabilecek bir konum da yok.  Çok fazla yerleşke de yok. Sadece gözlemliyoruz.”

Artık trafik kaldırmıyordu

Taksi durağını işleten Gürsel Erginbaş, Devlet Hastanesi Bölgesi’nin artık şehir trafiğini kaldırmadığının altını çizdi ve “Buradaki taksi durağımız duruyor diğer araçlarımız da şehir Hastanesi’nin önünde ama nasıl bir durum olacağını kimse bilmiyor. Şu an orada da pek bir hareketlilik yok. Buradaki işlerimiz daha güzeldi.  Tamamen şehir dışında bir yer ileride nasıl olur bekleyip göreceğiz. Ancak bu bölgede son 5 yıldır trafik kaldırmıyordu, cadde rahatladı. Orası büyük olduğu için bu yoğunluğu kaldırabiliyor” dedi.

Mesleği bırakacağım

Eczacı Sezai Yıldırım, “Hayat mahvoldu. Tüm esnaf, çalışanları berbat durumda. Burada en az bin kişi ekmek yiyordu.  Hastane taşındıktan sonra neredeyse yüzde 70’lik bir düşüş oldu. Bu böyle gitmez. Bir iki ay daha dayanıp mesleği bırakmayı düşünüyorum.  Rant olmuş, kiralar yüksek.  Hastane çok güzel ancak merkeze uzak o yüzden tüm insanlar perişan” diye konuştu.

Biz de kapatacağız

Otopark işletmecisi Can Berk bir diğer otopark gibi kapatacaklarını şu sözlerle ifade etti, “Hiçbir şey yok görüyorsunuz. Böyle giderse bizde diğer otopark gibi kapatmayı düşünüyoruz. Günlük 3-4 araç girişi oluyor. Şehir Hastanesi’nin kendi otoparkı var öyle bir ihtiyaç duyulacağını zannetmiyorum. Bizim ne yapacağımıza dair kesin bir şey yok ortada. Muhtemelen bizde kapatıp gideceğiz.”

Dükkanlar sinek avlıyor

Mahalle sakinlerinden Erdal Erkan “Dükkanlar boş, biz gibi mahalle sakinlerinden bir iki kişi geliyor otuyor. Sonra bu dükkanlar akşama kadar sinek avlıyor. Trafik rahatladı, her şey gitti. İstediğiniz yere arabanızı koyabilirsiniz. Ama bu çevre çok etkilendi” dedi.

Şimdi de oradaki esnaf kazanacak

Esnaf, Mehmet Karaca, “Bir kapı kapanır diğeri açılır. Buradaki rızk kapısı kapandı ama oradaki esnaf ekmek yemeye başlayacak. Bir sürü dükkanlar açılacak, orası da gelişecek. Hayırlısı olsun diyelim tabi ki olmasaydı iyiydi. Bu bölgede 40 esnaf vardı artık herkes başka bir dükkan bulacak.  Ama bir şekilde herkes rızkını çıkartır” ifadelerine yer verdi.

İnsanlar kuyrukta beklerdi şimdi bomboş

Esnaf, Harun Adıgüzel  “Bir haftadır kapalıyız. Burası en işlek dükkandı. Devlet Hastanesi’nin akıbeti ile ilgili kimsenin bilgisi yok. Açılacak mı? Kapanacak mı? Yerine yeni bir kurum mu gelecek? Bizde şimdi ya kiralarımızı ödeyip boş dükkanları bekleyeceğiz ya da kapatacağız.  Buranın akıbeti ile ilgili bir şey söyleseler esnaf da bir şekilde çözüm yolu düşünür.  Biz bu saatlerde ‘Allah’ım inşallah müşteri gelmez de biz de  oturup yemek yiyebiliriz’ derdik. İnsanlar kuyrukta beklerdi” diye konuştu.

Kimse gelmedi

Esnaf, Hüseyin Damar ise bir yetkilinin gelip açıklama yapması gerektiğinin altını çizdi ve şunları kaydetti, “Devletin biz esnafı bilgilendirmesi lazımdı. Koskoca bir kurum açıyorsun ama buradaki esnafı hiçe sayıyorsun. Burada hiç yoksa bin insan çalışıyordu. Ne bir yazı geliyor, ne bir kuruluş ne bir STK gelmedi buraya.  Oy istemeye gelirken iyi, seçimlerde geliyor oy veriyoruz iyi ama esnafın durumu böyle.”

Bize neden açıklama yapılmıyor?

Pastane işletmecilerinden, Şaban Gürbüzyaşar “Pastanemizdeki işler bitti. Burada 20 kişi çalışıyor. Bize bir yetkiliden biri gelip de demedi ki buraya şu yapılacak vs. Millet burada soru işaretleriyle ekmeğini çıkarmaya çalışıyor. Biz başka bir ülkeden mi geldik?  Bize neden açıklama yapılmıyor.  Kapatıp gidenler de oldu. Bir kişinin gelip bizleri aydınlatması gerekiyor” diye konuştu.

Dükkanlar kapanıyor

 Esnaf, Nazife Özyazıcı “İşler neredeyse yüzde yüz düştü. Biz toptan satım yaptığımız için idare edebiliyoruz. Ama kapanan bir sürü dükkan da oldu.  Telefon müşterilerimiz olduğu için bu dükkan açık kalmak zorunda ama başka bir şube açmamız şart oldu” dedi.