DSP Genel Başkan Yardımcısı Dilara Tambova, 2 Eylül Kurtuluş günü ile ilgili mesajı şu şekilde, "Eskişehir'imizin kurtuluş günü, aynı zamanda Büyük Taarruzun başladığı ve sonuçta Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile şanlı bir tarih yazıldığı dönemdedir.

26 Ağustos itibariyle başlayan bu milli mücadele, 30 Ağustos galibiyeti ve 2 Eylül 1922'de Eskişehir'in düşman işgalinden kurtarılmasıyla birlikte büyük bir zaferle taçlandırılmıştır. 1921'de Yunan işgali sebebiyle, bir çok yağmalama ve yıkıma maruz kalan şehrimizde, can kayıpları ve çok ciddi maddi zararlar meydana gelmiş ve bütün işgaller gibi, bu işgalin bilançosu ve insanlar üzerinde yarattığı travma da, çok ağır olmuştur.

Eskişehir, Ulusal Kurtuluş Savaşının en kritik noktalarından birisi olduğu için, buradaki tahribatın da o ölçüde büyük olması kaçınılmazdır.

Kuruluşundan itibaren pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ve tarihi, kültürü, coğrafi konumu itibariyle Anadolu'nun en önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Eskişehir; bugün hala o aydınlık, medeni ve demokrat yönü ile doğup büyümekten gurur duyduğumuz bir şehir olma özelliğini korumaktadır.

Eskişehir bizler için, sadece bir yerleşim alanı olmanın ötesinde, aynı zamanda hayatımız ve en büyük sevdamızdır. Ve tüm vatanımız gibi vazgeçilmezdir.

Yüce Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyor, bu şehrin ve ülkemizin, bir daha asla işgal günlerini yaşamaması dileğiyle, 2 Eylül Kurtuluş Günümüzü yürekten kutluyorum."  Saygılarımla