Günümüz teknolojisinin önemli buluşlarından birisi olan dronelar, artık karşımıza çok daha fazla çıkmaya başladı. Kullanım alanı da oldukça genişleyen droneların kullanımı için, drone ehliyeti almak da zorunlu hale getirildi. Şu an için belediyeleler, devlete bağlı kurumlar, askeriye gibi birçok alanda faydalanılan dronelara dair geniş bilgi edindiğimiz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Araştırma Görevlileri aynı zamanda AEROTECH firmasının kurucuları Ahmet Ermeydan ve Emre Aydoğan’ın söylediğine göre, ilerleyen zamanlarda, bu aletleri çok daha çeşitli alanlarda da göreceğiz. Emre Aydoğan ve Ahmet Ermeydan, Eskişehir haber olarak kendilerine sorduğumuz soruları cevaplayarak, bu anlamda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenleri de aydınlatmış oldu.

Ahmet Ermeydan’ın söylediğine göre, insansız hava araçlarına dair iki yıldır eğitim veriyorlar. Ermeydan, “Bu iş için çok fazla firma var. İHA0 ve İHA1 olmak üzere iki kategoride eğitim veriyoruz. İHA0 4 kg’a kadar olan araçları kapsıyor, İHA1 ise 25 kg’a kadar kullanıma izin veren bir ehliyet. Şu an İHA0 için eğitim veriyoruz, Ağustos ayında da İHA1 kategorisi için eğitim vereceğiz.” cümlelerini kurdu. Droneların ülkemizdeki kullanım alanları hakkında bilgi veren Ermeydan, konuşmasını şöyle detaylandırdı, “Şu anda ülkemizde fotoğrafçılık, keşif - gözetleme ve görüntüleme için kullanılıyor. Askeri amaçlara da hizmet edebiliyor. Fakat PTT de bir girişim içerisinde. Henüz gerçekleşmese de PTT droneları hava taşımacılığında da kullanmak istiyor. Gerçekleşmesinin 1 – 2 yılı bulacağını tahmin ediyoruz. Biz de farklı projeler üzerinde çalışarak, farklı alanlarda kullanmayı planlıyoruz.” Emre Aydoğan, kişisel kullanım alanları hakkında ise izinsiz görüntüleme olduğu takdirde, birtakım yaptırımların uygulandığının altını çiziyor. Emre Aydoğan bu konuda şu bilgileri veriyor, “Belirtilen talimatlara ve yönetmeliklere uygun kalınması halinde herhangi bir sıkıntı oluşturmaz. Fakat bir haneyi izinsiz olarak görüntülerseniz, elbette sizin için bir yaptırım uygulanacaktır.”

Emre Aydoğan, drone ehliyeti almak  isteyenler için gerekli koşullardan da söz etti. Aydoğan buna dair konuşmasında, “İHA0 için 12 yaş ve üzeri, İHA1 içinse 15 yaş ve üzeri şartı var. Bununla birlikte katılımcıların adli sicil kaydının bulunmaması gerekiyor. Bir de kamu personelleri için, kamuda çalıştığına dair belge gerekiyor. Eğer değilse de ilk iki koşul katılım için yeterli oluyor.” bilgilerini verdi. Eğitimlerin İHA0 için 2 gün, İHA1 için  5 gün eğitim süresi olduğunun da altını çizdi. Aydoğan, tüm bu eğitimlerin toplamlarının 36 saat sürdüğünü söyledi. Son olarak eğitim içeriğinden söz eden Emre Aydoğan şu ifadeleri kullandı, “Eğitim süresince, kumanda kabiliyeti, hava aracı donanımı ve bilgileri, yasal müfredat gereği, sigorta sorumluluğu, hava hukuku, hava trafik kontrol koordinasyonu, hava aracına bakım ve onarım faaliyetleri gibi konularda bilgiler aktarılıyor.”