Elektronik ortamda yayınlanmış ya da elektronik ortama aktarılmış olan ve uyumlu bilgisayarlar ile izlenebilen metin, resim, film ve sesleri barındıran bir medya formatı olan e-kitaplar, geçen süreçte, geleneksel olarak kitap satışı yapan mağazaların müşteri potansiyelini düşüremedi. 
 Eskişehir 'de, özel bir kitap mağazasında müşteri temsilcisi olarak görev yapan Haluk Akkaya, e-kitabın, ilk çıktığı dönemlerde kitapçılar için bir tehdit olarak görüldüğünü, ama zamanla bunun yanlış bir ön yargı olduğunun anlaşıldığını belirtti. Kitaba dokunmanın ayrı bir haz olduğunu ve bunun teknolojik araçlarla karşılanamadığını vurgulayan Akkaya, "Biz hala geleneksel olarak kitap satışı yapıyoruz. Teknolojik mecralarda e-kitap satışımız yok. Çünkü toplumdan böyle bir talep yok. E-kitap, kitapçıları çok da fazla etkilemedi. Çünkü insanlar kitabı hissetmek isterler, dokunmak, koklamak isterler. Bu ayrı bir hazdır. Yatmadan önce o kitapla zaman geçirmek isterler. Bu gereksinimi teknolojik ortamlarda gerçekleştirmek pek mümkün değil. Müşteri potansiyelimizde hiçbir azalış yok. Ben 20 yıldır bu sektörün içindeyim. Aksine geleneksel kitap okumaya yönelik talep arttı bile diyebilirim. İlerleyen yıllarda da kitapçılık sektörünün teknolojiye direneceğine inanıyorum. Teknoloji, çoğu şeyi ezdi geçti ama kitap sektörü bambaşka bir dünya" şeklinde konuştu. 

"Kitap fiyatları pahalı" 

Kitapçıların ciddi sorunları olduğunu ve bunun başında yüksek kitap fiyatlarının geldiğini aktaran Akkaya, konuyla ilgili şunları kaydetti: 
"Teknolojiye karşı olumsuz bir duruma düşmedik ama bizim de tabii ki ciddi problemlerimiz var. Bunların başında kitap fiyatları geliyor. Vatandaşlarımız da bunu söylüyorlar zaten. Yeni çıkan bir kitabı 40 liradan satışta görebiliyorsunuz. Türkiye şartlarında kolay değil. Ancak bu konuda kitap mağazaları da çaresizler. Yayın evleri indirim konusunda kolay kolay taviz vermiyor. Bu da dolaylı olarak müşterilere yansıyor. Umarım bu konuda bir şeyler olur ve bir çözüm yolu bulunur. Toplumumuza daha ucuza daha fazla kitap okutmayı elbette bizler de çok isteriz."