Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Türkiye ve Dünya sinemasının en iyi örneklerinden olan filmleri görme ve işitme engelli bireylerinde erişimine uygun olarak sunan Engelsiz Filmler Festivali, Eskişehirliler ile buluşturacak. Festivaldeki tüm filmler görme engelliler için sesli betimleme, duyma engeliler için ise işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile gösterime sunuyor. Filmleri izleyen ve görme engeli olmayan bireyler, görme engelliler ile aynı deneyimi yaşamak isterlerse göz bandı ve kulaklık alabiliyor.

Tüm film gösterimlerinin ve yan etkinliklerin ücretsiz olduğu festivalde Eskişehirliler 12 Ekim Cuma günü saat 12.00’da 400 Darbe filmini, 14.15’de Uzun Lafın Kısası filmini, 16.30’da Pervane filmini ve 19.00’da Yol Kenarı filmini izleyebilecek.

Engelsiz Filmler Festivali’nde sanal gerçeklik deneyimi de yaşanacak

Eskişehir’de ilk kez gerçekleştirilecek olan sanal gerçeklik deneyimiyle bu yıl sinemaseverlere, sanal gözlük aracılığıyla interaktif bir deneyim yaşama imkânı sunacak.

Festival’in bu yılki sanal gerçeklik programında 2 proje yer alıyor. Yönetmenliğini Anrick Bregman ve Shehani Fernando’nun üstlendiği Parti/The Party, 16 yaşındaki otizmli Layla’nın gözünden dünyayı algılamanıza izin vererek katılımcıları, bir doğum günü partisine katılan Layla’nın kişisel deneyimlerine ortak ediyor. Maxim Kiselev adlı projede, tekerlekli sandalye ile buz pateni yapan dünyadaki tek sporcu Maxim Kiselev’in, yönetmen, Georgy Molodtsov tarafından sanal gerçekliğe aktarılan hikâyesinde, tekerlekli sandalye ile buz pateni yapmanın nasıl bir tecrübe olduğunu öğreniyoruz.

Otizmli Dostu Film Gösterimi

Eskişehir Engelsiz Film Festivalinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Otizm Dostu Gösterim ile engelleri kaldırmaya devam ediyor.

Otizm spektrum bozukluğu yaşayan bir birey için sinemaya gitmek çeşitli sebeplerden dolayı mümkün olmayabiliyor. Otizm Dostu Gösterim sırasında bu rahatsızlığa neden olan çeşitli çevresel etkenler ortadan kaldırılarak uygun ortam yaratılıyor. Yönetmenliğini David Alaux’un yaptığı 2017 yapımı Orman Çetesi adlı canlandırma filmin izlenebileceği Otizm Dostu Gösterim, loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak, seans öncesinde herhangi bir tanıtım filmi ya da reklam gösterilmeden, yiyecek ve içecek bulundurulabilen ve izleyicilerin rahatça hareket edebildikleri bir salonda gerçekleşecek. “Orman Çetesi” film gösterimi 14 Ekim Pazar Saat 12.00’de Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da olacak.