Bu nedenle bir ilişkide karşı tarafın söylediği yalanları anlamanız için birkaç yöntem bulunuyor. Bilimsel olarak insan vücudu yalan söylendiği zaman farklı tepkimelere giriyor ve vücut dilini okumayı bilen insanlar tarafından bu tepkimeler anlaşılabiliyor. Peki yalanın habercisi olan tepkimeler, tavırlar neler? 

Ayrıntı vermemeye çalışıyorsa

İlişki yaşadığınız erkek size aktardığı bir olayı anlatırken yüzeysel konuşuyor, ayrıntıları sorduğunuzda kafası karışıyor, kesik aralıklar ile cevaplar vermeye çalışıyorsa, o sırada söyleyeceği yalanı düşünüyordur. Farklı bir zamanda tekrar aynı olay hakkında konuştuğunuzda, bir önceki anlattığından farklı bir detay veriyorsa yine yalan söylemiş olduğuna işaret ediyordur. Şüphelendiğiniz konuları, farklı zamanlarda anlattırdığınız takdirde farklı ve yeni detaylar ile karşılaşıyorsanız ortada bir yalan var demektir.

“Ama”’lar kullanılıyorsa

Ama bağlacı, kendinden önceki söylenen cümleyi yumuşatmak için kullanılan bir bağlaçtır. Türkçede bu kuralla yer alan “ama” kelimesini duyduğunuzda size “ama”’dan önce söylenmiş olan cümle muhtemelen sakıncalı, şüpheli bir konudur. Eğer ilişkinizde çok fazla “ama” duyuyor iseniz konuyu biraz daha irdelemeniz ve detay istemeniz durumunda birtakım açıklar yakalayabilme ihtimaliniz yüksektir.

İnandırıcılığı artırma çalışmaları

Eğer hayatınızdaki erkek size bir yalan söylemiş hatta bu yalana kendisi bile inanmamış ise inandırıcılığını arttırmaya çalışacaktır. Karşınızdaki kişiyi çok iyi tanıyorsanız sergilediği farklı davranışlar ile zaten kendisini ele verecektir. Asla yapmayacağı bir şeyi yapmış gibi gösterebilir, söylediği yalanı destekleyecek şeyler arayabilir veya tam tersini yapıp soğukkanlı olmak adına konuya karşı tepkisizleşebilir.

Beden dili

Bilimsel olarak insan vücudu yalan söylediği sırada her zamankinden daha gergin oluyor. Bu nedenle vücut farklı tepkimelere giriyor ve yalan söylerken söyleyen kişi gözlerini istemsiz olarak karşısındaki kişiden kaçırabiliyor, ellerini nereye koyacağını bilemiyor, sürekli bir hareket halinde oluyor, konuşurken duraksıyor ise bu da yalanın habercisidir. Bunların dışında kişi soğukkanlı olmaya çalışmak adına tepkisizleşip konuşma sırasında yüzlerinde çaresizlik ifadeli bir gülümseme beliren erkeklere de şüphe ile yaklaşabilirsiniz.

Farklı konulara geçme isteği

Genel olarak detaycı bir insansanız karşınızdaki erkek size bir konu veya olay hakkında yalan söyledikten sonra konunun derinliklerine inmemeniz için konuyu değiştirmek, farklı konuları konuşmaya çalışacaktır. Farklı bir konu ile ilginizi çekip yalan söylediği konuyu unutturmaya çalışan erkekler, böylece detayları sorduğunuzda daha fazla yalan söylemek durumuna düşmemek için farklı şeyler ile dikkatinizi çekmeye çalışacaktır. Siz konu hakkında bir şeyler söylerken onların verdikleri cevap ise genellikle şöyle olur; “Ne alakası var?”, “Ben öyle mi dedim?” , “Yanlış anlıyorsun.”, “Kim söyledi.”.