''Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ESKİ) yönetim kurulu tarafından alınan karar ile 12 litrelik Kalabak damacana suyun fiyatı 2,75 TL’den 3,50 TL’ye yükseltilmiştir. Aradaki 75 kuruşluk artış Dolar ve Euro’daki yükselişe bağlı olarak, damacana üretiminde kullanılan ham madde fiyatları ile personel ücret artışlarının, üretim maliyetlerine olan etkisi nedeniyle yapılmıştır.

Son bir yılda Dolar yüzde 32, Euro yüzde 36, personel harcamaları yüzde 30, akaryakıt yüzde 32, damacana su üretiminde kullanılan (kapak, damacana, güvenlik vb) hammadde ise yüzde 40 oranında zamlanmıştır.

Bu nedenle 2,75 TL kuruş olan 12 litrelik damacana su, sürdürülebilir fiyat olmaktan çıkmıştır. Üretimin sürdürülebilirliği, gerekli yatırımların yapılabilmesi ve hizmet kalitesinden taviz verilmemesi için 75 kuruşluk fiyat artışı zorunlu hale gelmiştir.

Kaldı ki Eskişehir piyasasında 19 litrelik damacana su fiyatları incelendiğinde; fiyatların 8 TL ile 13,5 TL arasında değiştiği görülmektedir. Bu durumda piyasadaki en ucuz suyun litre fiyatı 42 kuruştur. Kalabak suyumuzun litre fiyatı ise bu fiyat artışından sonra bile 29 kuruş olmuştur. Diğer bir deyişle, suyumuz diğerlerine göre çok daha ucuzdur. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; Kalabak Suyumuz Türkiye’deki doğal kaynak suları arasında kalite açısından ikinci sırada yer almaktadır. Bu durumda en sağlıklı ve ucuz su, Eskişehir ilimizde üretilen Kalabak Su olduğu açıkça görülmektedir.

Eskişehirli hemşerilerimizin bu fiyat artışını anlayışla karşılayacağını ümit ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum'' dedi.