Hatboyu caddesi  farklı sektörlerden oluşan işyerlerinden oluşuyor. Tren yolunun yer altına alınmasıyla hareketliliğin arttığı cadde de ilk bakışta araç yoğunluğu ve otopark sorunu dikkat çekiyor. Aynı zamanda şehri yatayda kesen nadir caddelerden birisi..

Aydınlatma büyük problem

Hatbobu Cadde esnafının  en büyük sorunu aydınlatmadaki eksiklik.  Görüştüğümüz herkes sanki anlaşmış gibi aynı konuya değindi.

Bir işyeri sahibi  “Bakın Hatboyu’nun aşağı ve yukarı caddelerini inceleyin neredeyse adım başı elektrik direği var görüyorsunuz.  Bir de Hatboyu Caddesi’ni inceleyin, hangi dükkanın önünde aydınlatma görüyorsunuz?  Biz görmüyoruz, çünkü yok.  Her yerde bu elektrik direkleri kullanılırken neden burada yok? İnsanlar akşam, hava karardıktan sonra buradan geçerken tedirgin oluyor. Nasıl olmasınlar, kimse buradan yürümek istemiyor akşamları. Esnaf olarak bizim bu durumdan ne kadar olumsuz yönde etkilendiğimizi tahmin edebiliyorsunuzdur.” Derken bu caddenin en önemli sorununu dile getirdi.

İş saatleri kısıtlı

Özellikle günlerin kısaldığı aylarda aydınlatmanın yetersiz olması iş saatlerini de kısıtladığını söyleyen bir işyeri sahibi  bu sorunu dile getirirken, “Işıklandırmada çok problem yaşıyoruz, ister istemez belirli bir saate sıkışıyor bizim iş yapmamız. Akşam çok tercih edilmiyor ki bu da ışıklandırma yüzünden oluyor. Onun dışında bu caddeyi eski haline getirebilirler tekrar, insanların oturup bir şeyler içebileceği  kafe tarzı yerler olabilir, canlandırılmaya ihtiyacı var caddenin. Önceden çok büyük katkısı vardı bunun, insanlar burada oturuyordu, caddenin eski hali çok çok iyiydi, tekrar o hale getirilebilir eğer istenirse.” diyerek hem sıkıntı hem de isteklerini dile getirdi.

Bu caddede köşe kapmaca oynanıyor

Cadde sakinlerine göre  diğer en önemli sorun da araç park yeri sorunu.  Hatboyu Caddesinin dar olması  ve araçların cadde üzerine park etmeleri bu sorunu daha da büyütüyor. Aynı  zamanda caddede bulunan kavşakta da çok sık kaza yapıldığını, bu nedenle orada bir trafik çalışmasının yapılması gerektiğini de vurgulayan Hatboyu Esnafı, “Yollar dar, trafik zaten sıkışıyor, bir de insanlar gelip köşe kapmaca oynar gibi araçlarını caddenin üzerine park etmek için çabalıyor. Resmen bu caddede köşe kapmaca oynanıyor.  Park halindeki bir başka araç sıkıştırılıyor, bir başka araç park edilmiş araçlar yüzünden yerinden çıkamıyor, araç sahibi aranıyor, bazen sırf bu yüzden tartışmalar çıkabiliyor. E kardeşim, madem burada böyle bir sıkıntı var, neden otopark sayısını artırmıyorsun?” diyerek Hatboyu Caddesi yakınlarına otopark yapılmasının zorunlu olduğunu dile getirdi.

“Temizliğe yeterli özen gösterilmiyor”

Kendi iş yerlerinin önünü kendilerinin temizlediklerini, yolların yeteri kadar temizlenmediğini belirten esnaflar, “Bazen çöplerin birkaç gün yollarda beklediği oluyor. Parçalanıp etrafa yayılıyor, kokuyor. Temizliğe yeterli özen gösterilmiyor.” dedi.

İşyeri önlerine  daha çok masa koymak istiyorlar

Caddede yeme-içme sektöründe çalışan esnafların ortak  bir sorunu da  kaldırımlara masa atamıyor olmaları. Bu konudaki sıkıntılarını dile getiren  Hatboyu sakinleri  belediye ile bu konuda sıkıntı yaşadıklarını, dükkanlarının önlerine masa atamadıklarını, 5 metrelik kaldırıma sadece 2 tane masa atabildiklerini söylüyorlar.  Hayboyu Esnafı Belediye’den bu konuda destek beklediklerini de dile getiriyorlar.

Sosyal medyayı takip ediyorlar

Şehrin yerel haberlerini sıkı takip ettiklerini söyleyen işyeri sahipleri, daha çok Facebook üzerinden haberlere ulaştıklarını dile getirdiler. “Gün içinde yoğun çalışıyoruz her gün dükkanlarımızdayız o yüzden televizyon izlemeye vaktimiz olmuyor biz de haberleri Facebook üzerinden takip ediyoruz.” diyen Hatboyu Esnafı  Eskişehir Haber’e esnafın şikayet ve önerilerini dinledikleri için de teşekkür ettiler.