Son günlerde vatandaştan gelen şikayetler üzerine sokağa çıkan Eskişehir Haber, genel olarak sefer sayılarından şikayet olduğunu ve çoğunluğun tramvay seferlerinin artırılması talebini dile getirmişti. Sokak röportajından elde edilen sonuçları EsTram İşletme Müdürü Seher Kara’ya ilettik. Şimdi de Bu talepler ve Change.org’da başlatılan ek seferler kampanyası doğrultusunda neler yapılacağı ve nasıl bir yol izleneceğini sorduk

ESKİŞEHİR HABER VATANDAŞIN SESİNİ DUYURDU

    Eskişehir'li vatandaşlar tramvay seferlerinin artırılması için taleplerini Eskişehir Haber’e anlattı. Eskişehir Haber’de bu talepleri EsTram İşletme Müdürüne iletti. Müdürlükten alınan bilgiler ise vatandaşı oldukça sevindirecek gibi görünüyor.  EsTram İşletme Müdürü Seher Kara, şu anda var olan tüm araçların seferlere çıktığını, araçların yetersizliği nedeni ile tramvaydaki yoğunlukların giderilemediğini, ancak 14 yeni tramvayın daha seferleri eklenmesi ile gelecek dönemde seferlerin artırılacağı haberini Eskişehir Haber aracılığı işe vatandaşa duyurdu.

14 YENİ TRAMVAY GELİYOR

Seher Kara, “EsTram olarak 33 tramvaya sahibiz şu anda. Bu 33 tramvayın 32’sini zaten işletime vermek durumundayız. Yani bütün araçlarımız ile biz mümkün olduğu kadar seferlerimizi yapmaya, yolcumuzun taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Ama elimizdeki araç sayısı bu kadar. Zaten 33 aracımız var, bunlardan 1 tanesi tamir ve bakım görüyor. Gün içerisinde pik saatlerde 32 aracı mutlaka eğer kazalı veya bir arızası yoksa dışarı çıkartıyoruz, sefere veriyoruz araçlarımızı. Bu yüzden seferleri artırmak gibi bir durumumuz yok. Tam kapasiteyle çalışıyoruz. Elimizden geldiğince. Tabi ki istediğimiz bu şekilde bir işletme yapmak değil ama elimizdeki imkânlarla yolcu taleplerini ancak bu kadar karşılayabiliyoruz. Ama şunu söyleyebilirim, önümüzdeki dönem 14 tane yeni aracımız gelecek. Bunları bekliyoruz. Herhalde Mart-Nisan dönemi gelecek bu araçlar, onlar geldiğinde kapasiteyi artıracağız ve oluşan yoğunlukları biraz daha aza indirgemeye çalışacağız. Bu şekilde yolcularımıza daha iyi bir hizmet vermeyi düşünüyoruz. Bütün araçlarımız seferde.” dedi.

VATANDAŞLARI ASLA MAĞDUR ETMEYİZ

Eskişehir Haber’in yaptığı sokak röportajında bir vatandaşın, “Okullar kapandığı için seferler azaltıldı.“ demesi üzerine Kara, şu açıklamayı yaptı; “Okullar kapandı diye araçları geri çekmek gibi bir lüksümüz yok. Niye çekelim ki araçları. Dün bir kazamız vardı mesela, ancak bakım ve onarım alması için aracı seferlerden geri çekiyoruz, onun dışında seferleri geri çekme gibi bir durum söz konusu dahi olamaz işletmemiz tarafından. Onarımda olan araçlarımız olduğunda eksik araçla çıkıyoruz seferlere ama onun dışında mümkün olduğu kadar, eğer elimizde kazasız,  hasarsız ve bakım gerektiren araçlar olmadığı sürece bütün araçlarımızı seferber ediyoruz, vatandaşımızın aklına böyle bir şey gelmesin. Yeni araçlarımız da geldiği zaman yolcularımızın taleplerini biraz olsun karşılamış olacağız diye düşünüyorum.”