Eskişehir’de satılık daire arayanların bilmesi gerekenler…

Eğitim ve bilim şehri olarak öne çıkan Eskişehir 850 bine yakın nüfusa sahiptir. Gelişen sanayi ve şehircilik anlayışıyla Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olan Eskişehir’de yeni projeler artıyor.  İç Anadolu Bölgesi’nin dikkat çeken şehirlerinden Eskişehir’de bulunan ilçeler ise şöyle; Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Tepebaşı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar ve Odunpazarı. Peki, ülkemizin yaşanabilir şehirlerinin başında gelen Eskişehir’de yaşamanın avantajları neler? Eskişehir satılık daire fiyatları ne kadar? İşte Eskişehir emlak piyasası hakkında merak edilenler…

Eskişehir’de yaşamanın avantajları

Eskişehir’in ülkemizin yaşam kalitesi en yüksek illerinden olması şehri ön plana çıkarıyor. Modern ve düzenli şehirleşmesi ile adından söz ettiren Eskişehir, sosyal ve kültürel altyapısıyla pek çok yerden ayrılıyor. Hiç şüphesiz ki ulaşım imkânlarının fazla olması Eskişehir’in avantajlarından. Minibüs, tramvay otobüs gibi toplum taşıma araçlarını kullanarak şehir içinde her yere kolayca ulaşmak mümkün. Yolların düz ve gezilecek yerlerin birbirine yakın olması nedeniyle de toplu taşıma kullanmak istemeyenler bisikleti tercih edebilir. Ayrıca Eskişehir’den, hızlı tren kullanarak İstanbul gibi büyük bir şehre 2 saat 54 dakikada varılıyor.

Eskişehir satılık daire fiyatları 132 bin 944 TL’den başlıyor!

Zingat.com Bölge Raporu 2018 Eylül ayı verilerine göre, Eskişehir satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 0.66 artış gösterdi. Eskişehir şehrinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.773 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 19 yıl olarak hesaplanıyor. 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Eskişehir satılık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için, 132 bin 944 TL ile 221 bin 600 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı 177 bin 258 TL olarak belirtiliyor.

Eskişehir kiralık daire fiyatları ne kadar?

Eskişehir’de Anadolulu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi olmak üzere toplam iki üniversite bulunuyor. Şehirde iki üniversitenin yer alması ve öğrenci sayısının fazla olması kiralık daire talebini artıran unsurların başında geliyor. Zingat.com Bölge Raporuna göre, Eskişehir kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için 598 TL ile 996 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı 797 TL olarak belirtiliyor.

Odunpazarı satılık daire fiyatları ne kadar?

Eskişehir’in merkezi ilçesi Odunpazarı’nda satılık daire fiyatları yakından takip ediliyor. Zingat.com Bölge Raporu 2018 Eylül ayı verilerine göre, Odunpazarı satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 0.87 artış gösterdi. Odunpazarı ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.826 TL olurken, geri dönüş süresi 21 yıl olarak hesaplanıyor. 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Odunpazarı’nda satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 136 bin 948 TL ile 228 bin 200 TL arasında değişiyor.