Yurdagül Orman - Eskişehir Haber

Hafta Sonu havanın güneşli olması ile Eskişehir halkı parklara, caddelere akın etti, biz de Eskişehir Haber olarak havaların gidişatı hakkında vatandaşların değerlendirmeleri aldık.

Aynur-Şennur Turan: Mevsimler giderek değişiyor, belki de artık kış ayını şubattan itibaren yaşamaya başlayacağız. Kar bile yağmadı Ocak ayının sonundayız. Biz Eskişehir’e ilk geldiğimizde sene 1987’idi. Diz boyu kar oluyordu burada. Bir de şimdi bakın Ocak ayında parkta oturuyoruz. Sanırım o yıldan bu yana geçen senelerin en sıcak olduğu kışı bu yıl yaşıyoruz. Ama iki üç gün önce çok daha sıcaktı giderek soğumaya başlar artık havalar. Şunun şurasında Nisan ayına ne kaldı, daha kar da yağar yağmurda mevsimler şaştı artık.

Mine Seçkin: Havalar cidden şuan güzel gidiyor. Geçen sene bu dönemlerde kar vardı, okula giderken zorluk çekiyordum, hastalıktan kurtulmuyorduk Eskişehir’de geçen sene. Ama bu seneye bakıyorum da öyle bir hava yok cidden. Kar yağsa bile iki ay ancak yerde kalır belki kalmaz bile belli olmaz tabi sıcaklık bu şekilde devam edecekse. Ki etmesini de isterim sokak hayvanları için seviyorum bu duruma, her ne kadar mevsimler kaysa da. Eskişehir halkı bu konu da duyarlı, mama ve su bırakıyorlar kapılarının önlerine, belediyemiz de çalışıyor kulübeler yapılıp sokağa bırakılıyor görüyoruz. Onlar da can taşıyor, karda kışta sokakta donmalarını istemem havaların bu şekilde devam etmesini temenni ediyorum.

Umut Tekcan: Sadece Eskişehir geneli değil tüm yurtta hava durumu benzer şekilde gidiyor diye biliyorum, yani doğu taraflarda kar var elbette ama bu taraflarda mevsim güzel gidiyor. Ziraat bölümü okuyorum ben, havaların bu şekilde ilerlemesi çiftçiler için pek sevindirici bir durum değil, sulama yapmak zorunda kalınıyor, kar yağmış olsaydı aynı zamanda çiftçiler bu zahmetten de kurtulmuş olacaktı. Mevsimlerin normalinde yaşanması gerekiyor, yaşanmadıkça yeni bir düzene alışmak zorunda kalıyoruz.

Gizem Sezen: Bu sene havalar daha iyi. Mevsimler giderek değişiyor. Kar yağacak derken bahar geliyor sanki. Çokta iyi bir yaz geçirmedik mesela. Geçen sene Haziran ayından sonra havalar bozdu yağmur yağdı. Ramazanda serin geçmişti, herhalde bu sene de öyle olacak. Bakar mısınız hiç kar görmedik daha Ocak ayını da bitirdik. Ama kuru ayazı var işte, kar yağsa belki o da kalmayacak. Hayra alamet değil bu havalar.

Özlem Çınar: Geçen senelere göre çok aşırı sert bir soğuk yok. Hala kar yağmadı. Buzlanma yok, sis yok. Yağışlar yeterli olur mu tarım için bilmiyorum ama sanki çok yağmur da yağmadı. Kurak bir yıl geçireceğiz diye tahmin ediyorum. Biz evlerimize girip ısınıyoruz, ama sokakta yaşayan hayvanlar var. Onları için bir ortamın hazırlanmasını isterim, kulübeler yeterli oluyor mu bilmiyorum ama tabii ki en azından başlarını sokacakları bir yerleri var. Sonradan gelen kış elbette ki geç biter. Mevsimini normalinde yaşamak isterim ben, kar yağsın da isterim en azından kuru ayazı da kesilmiş olur diye düşünüyorum.