Adalar mevkiinde gerçekleştirilen eyleme, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, CHP Eskişehir İl Başkanı Sinan Özkar, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Eylemin gündeminde ise yapılmak istenen kömürlü termik santral oluşturdu. Kadınların katılımının fazla olduğu eylemde Eskişehir adalar mevkiisinde el el tutularak tepki amaçlı insan zinciri oluşturuldu.

Kömürlü termik santralin Eskişehir’e büyük zararlar verileceğinin anlatıldığı basın açıklaması ise şu şekildeydi;“Toprak Koruma Kurulu toplanıyor ve maalesef orada bir kanun maddesi değiştirildi. Ve eğer Eskişehir’de kömürlü termik santral yapılırsa gerçekten Eskişehir’in turizmine, lületaşına, Eskişehir’in havasına, suyuna Eskişehir’in marka değerine, ekonomisine ciddi anlamda zarar verir. Ve biz hukuksal çerçevede mücadelesini veriyoruz. Eskişehir’in bütün sivil toplum kuruluşlarını, vatandaşlarını hukuksal mücadeleye çağırıyoruz. Yani herkesin bununla, kömürlü termik santral ile ilgili duyarlı olması gerektiğini düşünüyoruz. Ve bugün gerçekten Eskişehir halkı ciddi bir şey yaptı ve sadece sosyal medya üzerinden buraya geldi. Bundan sonra inşallah Eskişehir’e yakışır bir şekilde bu tepkilerimiz devam edecek. Ama bu tepkiler hiçbir şekilde bir hükumet karşıtı ya da bir siyasi parti yandaşı olarak değil, Eskişehir’in yaşam hakkını savunduğu kişi olacak. Buraya kadar geldiğiniz için çok teşekkür ediyoruz, saygılar ve sevgiler sunuyoruz. İyi ki varsınız.”