Hayırseverlerin desteğiyle tamamlanan caminin açılışına Vali Çakacak’ın yanı sıra; Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, İl Müftüsü Bekir Gerek ve vatandaşlar katıldı.

Hacı Ali Tınas Cami'nin hizmete açılmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Vali Çakacak, programda yaptığı konuşmada, Ramazan ayının ve idrak edilecek olan Kadir Gecesinin öneminden bahsetti. Caminin tamamlanmasında emeği geçen hayırseverlere teşekkürlerini ileten Vali Çakacak, “Açılışını yapacağımız caminin hizmete girmesine vesile olan ve yapımını üstlenen herkesten Allah razı olsun. Camiler, insanların birlik ve beraberlik içinde toplandığı, huzur bulduğu yerlerdir” şeklinde konuştu.

Ramazan ayının içerisinde yer alan ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesine erişmenin mutluluğunu ve huzurunu tüm İslam alemi olarak yaşadıklarını aktaran Vali Çakacak, camileri bu birliğin ve beraberliğin pekiştiği, huzurun ve sükûnetin sağlandığı yerler olarak nitelendirdi. Kadir Gecesinin tüm İslam alemine ve bütün insanlığa iyilikler, güzellikler ve hayırlar getirmesini temenni eden Vali Çakacak, açılışı yapılan Hacı Ali Tınas Camii’nin hayırlı olmasını diledi.
Milletvekili Günay ve Genel Başkan Destici de yaptıkları konuşmalarda, caminin yapımını üstlenen hayırseverlere teşekkür ederek, caminin hayırlı olmasını dilediler.
2014 yılında yapımına başlanan Hacı Ali Tınas Camii’nin tamamlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten İl Müftüsü Gerek ise, 800 metrekare kullanım alanı olan camide; bin 300 kişi kapalı, 700 kişi açık alan olmak üzere yaklaşık 2 bin kişinin ibadet edebileceğini söyledi. Son dönemin mimari tarzını oluşturan caminin yan tarafında yatılı Kur’an-ı Kerim kursu bulunduğunu bildiren Müftü Gerek, tüm İslam aleminin Kadir Gecesini kutlayarak sözlerini noktaladı.

Konuşmalardan sonra Vali Çakacak ve beraberindekiler dualar eşliğinde Hacı Ali Tınas Camii’nin açılışı yaptı. Açılışın ardından Vali Çakacak ve beraberindeki heyet caminin içini gezdi.