Özellikle küçük işletmelerde, elektriklerin kesildiği dönemlerde birçok iş durma noktasına gelirken, jeneratör sahibi firmalar bu konuda çoğu zaman sıkıntı yaşamıyor. Yakıtı düzenli olarak konulduğu zaman aralıksız olarak günlerce kullanılabilen jeneratörler, her bütçeye uygun fiyatlarıyla sadece işletme sahiplerinin değil vatandaşların da ilgisini çekiyor. Son yıllarda işletme ve büyük iş merkezlerinin yanı sıra evlerde de küçük jeneratörler kullanılmaya başlandı. Uzun süre giden elektrikler yüzünden mağdur olmak istemeyen vatandaşlar çözümü jeneratörlerde buluyor. 

“Jeneratör günümüzün olmazsa olmazı”
Eskişehir’de uzun yıllardır jeneratör tamiri ve bakım uzmanı olarak görev yapan İbrahim Doğrul, kısa sürede içerisinde jeneratörlerin daha da yayılmasını öngördüklerini dile getirdi. Yaşadığımızın çağın gereği olarak elektriksiz hiçbir işin yapılamadığını vurgulayan Doğrul, “Şu an jeneratör kullanımı epey yaygın. Çünkü artık eskisi gibi değil, her evde buzdolapları, derin dondurucular var. Derin dondurucu 1-2 saat elektriksiz kalırsa sakladığınız ürünler bozulur, bir yıllık emeğiniz boşa gider. Şöyle bir şey var, elektrik nefes gibidir, değeri gittiğinde anlaşılır. Jeneratör her yerde kullanılır. Bağ, bahçe, ev, sağlık hizmetleri veren yerlerde, iş alanlarında, fabrikalarda kısacası elektriğin olduğu her yerde jeneratörün olması gerekiyor. Yani jeneratör, günümüzün olmazsa olmazı oldu” şeklinde konuştu.

“Her aile jeneratör alabilir”
İbrahim Doğrul, her ailenin bütçesine göre jeneratör bulabileceğini aktararak şunları kaydetti:
“Her aile jeneratör alabilir. Örneğin bir apartman dairesine asgari ücretin yarısı maliyetle alabilirsiniz. Taban fiyatlar 700 liradan başlar, kalite ve markaya göre değişir. Alım gücünüze göre 3 bin-5 bin liraya kadar fiyatlar gider ama dediğim gibi ufak bir jeneratörü 700 liraya alabilirsiniz. Belli bir kullanım süresi yoktur. Yakıtı olduğu sürece jeneratör 7-24 çalıştırılabilir. Örneğin yakıtını koyduğunuz sürece kesintisiz şekilde 5 gün çalışır. Benzinli ve dizel olmak üzere iki gruba ayrılır. Benzinli olanlar ses yapmaz, dizeller ise biraz daha sesli çalışır. Bundan dolayı evlerde ses sorunu yaşanmaması için dizel yerine benzinli jeneratörler tercih edilirse daha iyi olur.”