Kadın Komisyonu adına açıklama yapan Zeliha Aziret, 8 Mart’ın daha iyi çalışma ve yaşam koşulları elde etmek için mücadele veren ve bu haklı mücadele sonucunda yaşamını yitiren dokuma işçisi kadınların hikayesi olduğunu söyledi. 8 Mart’ın emeğin, fedakarlığın, sömürünün ve yok sayılmaya karşı direniş adı olduğunu ifade eden Zeliha Aziret, “Toplumların ekonomik, kültürel ve sosyal olarak gelişiminde kuşkusuz ki kadınların yeri çok önemlidir. Ancak; ülkemiz nüfusunun yarısını oluşturmalarına rağmen halen pek çok kadın; aile içinde, sosyal ve çalışma hayatlarında erkeklerden daha geri planda durmak ve en doğal haklarını elde edebilmek için mücadele vermek zorunda kalmaktadır. Evlendirilmek için aileleri tarafından eğitimlerine son verdirilmekte, her türlü şiddete ve cinsel istismara uğramakta, cinayete kurban edilmekte ve iş yerlerinde mobbinge uğramaktadırlar. Bu durum ülkemizin kanayan yarasıdır” dedi. 

  TÜİK 2016 yılı verilerine kadınların istihdam oranının erkeklerin istihdam oranının yarısından da az olduğunu vurgulayan TMMOB Eskişehir İKK Kadın Komisyonu sözcüsü Zeliha Aziret, açıklamasının bir bölümünde şunları söyledi: 

“Ülkemizde 2010 yılında 180, 2016 yılında 328, 2017 yılında ise 409 kadın; eşleri, akrabaları veya erkek arkadaşları tarafından katledilmiştir. Yasalar önünde 18 yaşından küçük her bireyin çocuk kabul edildiği ülkemizde, çocuk tacizlerine verilecek cezalarda 12 yaş sınırı gibi bir uygulamayı kabul etmeyeceğiz ve çocuğa karşı yapılan her türlü cinsel istismar olayında, ‘çocuğun yaşı ne olursa olsun’ suçlulara en ağır cezaların verilmesinin takipçisi olacağız."