Doğa Koruma Ve Milli Parklar Eskişehir Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yaralı ve bitkin halde bulunan ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesine getirilen Kara Akbaba ve Çakır kuşu tedavi edilerek iyileşmeleri sağlandı.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli NT (Yakın tehdit altında) listesinde gösterilen ve 2.5-3 metrelik kanat açıklığıyla Avrupa’nın en büyük akbabası olan Kara Akbaba bitkin ve uçamayacak durumda bulundu. Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde veterinerler tarafından muayene edilen 1 yaşındaki Kara Akbaba, tedavisi sonrasında rehabilitasyon sürecine alındı. Aynı dönemde kanadından yaralı durumda bulunarak, Hayvanat Bahçesi getirilen bir Atmaca türü olan Çakır kuşu da görevli personel tarafından tedavisi yapıldı.

Tedavi ve rehabilitasyonları başarıyla tamamlanan Kara Akbaba ve Çakır kuşu, Eskişehir Hayvanat Bahçesi ve Doğa Koruma Ve Milli Parklar Eskişehir Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından türlerinin yaşadığı bilinen bölgede yeniden doğaya bırakıldı. Nesli yakın tehdit altında olan Kara Akbaba ve Çakır kuşunun özgürlüğe kanat çırparak doğal ortamlarına kavuşmaları bütün ekibi sevindirdi.