Mesajına “19 Eylül 1921, TBMM tarafından Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Mareşal’ rütbesi ve ‘Gazi’ unvanın verildiği tarihi bir gündür” sözleri ile başlayan Başkan Kurt, bu nedenle 19 Eylül tarihinin Gaziler Günü olarak kutlandığını belirtti. Başkan Kurt mesajına şu sözlerle devam etti: “Tüm şehitlerimizin hatıralarına duyduğumuz saygı, gazilerimize ve ailelerine sahip çıkma görev ve sorumluluğumuz artarak devam etmelidir. Ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü için savaşan gazilerimiz, ne yazık ki günümüzde birçok sorun ile mücadele etmek zorunda bırakılmıştır. Gazilerimize, bu saygın unvana yakışır bir yaşam sunulması, sosyal haklarının verilmesi ve tüm gazilerimizin eşit haklardan yararlanması devletin asli görevidir.

Gazilerimiz, egemenliğimizin, bağımsızlığımızın, milli birlik ve beraberliğimizin ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin onurlu birer sembolleridir. Onların gösterdiği fedakarlık ve kahramanlıklar, hafızalarımızdan asla silinmeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan sevgisinin sembolleri olan şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”