Gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Balbay, partinin 36. Olağan Kurultayı'yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kurultayda kimi desteklediniz? "Sorununa ben imza vermedim" diyen Balbay, "Genel başkan adaylığı için alt limit gibi üst limitte olmalı Rakipleri ortadan kaldırma eyleminin ortadan kalkması lazım" dedi.

Par:"Neden Muharrem İnce listesinden gösterildiniz?"

Balbay: "Oradan teklif geldi.Listenmize koymak istiyoruz dediler. Muharrem Bey'in cesaretini seviyorum. Ama adalet yürüyüşü hakkında da kitap yazdım.Bir tarafta görünmek istemem."

Par:Delege neden desteklemedi?

Balbay: "Benim elini sıkamayacağım delege yok. Orada başka bağlantılar, illerin kendilerine göre değerlendirmeleri olabilir."

Balbay CHP Kurultayı hakkındaki soruya; "Partide geleceğe yönelik bir heyecan var..[Kübra par: Var mı gerçekten?] dedirtmeyi isterdik ama bu kurultaydan bir umut çıkmadı" şeklinde cevap verdi.

Seçmene gerekli heyecanın verilmediğini söyleyen CHP'li vekil, "Biz bu kurultayda 'Ülkeyi CHP yönetsin' dedirtemedik.Bunda benimde herkezinde payı var. Gördüğüm kadarıyla bir değişim arzusu vardı. Gelinen noktada partiyi bundan ileri götürmek çok zor görünüyor." dedi.


Kübra Par'ın "Muharrem İnce seçilse farklı tablo olur muydu?" sorusunu Balbay, "Gördüğüm kadarıyla bir değişim arzusu vardı. Her değişimde mutlaka bir enerji oluşur. Çünkü insanlara yeni bir kan ve enerji isteği vardı. Ben Kemal Kılıçdaroğunu sever saygı duyarım .Ama gelinen noktada bundan sonra da partiyi ileri götürmek çok zor görünüyor. Belki bundan sonra farklı bir kadroyla yeni bir şeyler...." şeklinde cevapladı.

 

Par: Balbay;'ın chp de gördüğü problemler var mı ne onlar?

Balbay: "CHP nin geçmişten gelen gücü ve sorumluluğu var. Onları taşıyarak geleceğe taşımamız gerekiyor Bunları geleceğe taşımada zorlanıyoruz. Bizim temel konularda çözümler öneriyoruz. CHP nin ne dediği belli değil, aslında belli, ama sesini yükselterek onu belkide 3 kelimeyle ifade ederek anlatmak gerekiyor. Söylem üretiyoruz ama üzerine güçlü birşey koyamıyoruz.."

Par: Şu anda biz savaştamıyız?

Balbay: "Ciddi bir terör ortamında karanlık bir savaştayız. Ortamda kimin ne olduğu belli değil.CHP bu konuda çözüm üreten bir seçenek olmalı.Şu anda olamıyoruz."

Par: "Afrin operasyonuna nasıl bakıyorsunuz?"

Balbay: "Bulunduğu coğrafyada ülke kurallarına uymayan, insan öldürenler yasadışıdır. O nedenle bu konuda tartışılması gereksiz. Terörle mücadelemiz gereklidir. Nefsi müdafadır. Ancak bu mücadelede etrafınızı ve desteğinizi çoğaltmanız gerekir. Biz tüm dünyaya meydan olkuyarak terörle mücadele yaparsak sepete su doldurmuş oluruz."