14 Ocak 2018 Pazar günü Eskişehir Hasan Polatkan Kültür Merkezinde  Ln.Dr.Ender Tugay moderatörlüğünde gerçekleştirilen sempozyuma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Özcan Bör, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı uzmanı Doç.Dr.Zeynep Canan Özdemir,  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh sağlığı Anabilim dalı uzmanı Doç.Dr.Saniye Tülün Fidan,   Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Hastalıkları Bilim dalı Uzmanı Yrd. Doç. Gonca Kılıç Yıldırım konuşmacı olarak katıldılar.

Eskişehir Yunusemre Lions Kulübü başkanı Yurdaer Kaynak, açılış konuşmasında:” Dünyada her 3 dakikada bir, bir çocuğun yaşamını çocuk kanseri nedeniyle kaybediyor. Pek çok çocuk ise hayatta kalsa bile sakat kalabilmektedir. Ülkemizde her yıl 2500 çocuk kanser oluyor. Çocukluk çağı kanserleri erken teşhis ile pek çoğu tedavi edilebilen hastalıklardır. Ailelerin hastalık konusunda bilgili olması, çocuğun tedavisi ve hastalığın yenilmesi açısından çok önemlidir. Sempozyum bu nedenle hayati önem taşımaktadır. Bizim en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın sağlığı her şeyin üzerindedir.” dedi.

Odunpazarı Belediyesi Başkanı Av. Kazım Kurt, sempozyumda yaptığı konuşmasında çocuk kanserine dikkat çekildiği ve bu tür sempozyumlar düzenlendiği için teşekkür etti. 

Efe Emir Ersöz de sempozyumu gitarıyla seslendirdiği ezgilerle şenlendirdi.

Prof. Dr. Özcan Bör “ Çocukluk çağı Kanserleri”, Doç.Dr. Zeynep Canan Özdemir “tanı ve tedavideki Gelişmeler”, Doç.Dr. Saniye Tülün Fidan “Kanserli Çocuğun ve Ailesinin Yaşadığı Ruhsal Sorunlar”, Yrd. Doç. Gonca Kılıç Yıldırım “ Kanserli Çocuklar Nasıl Beslenmeli” başlıkları altında dinleyicileri bilgilendirdiler.

Sempozyumun sonunda “donörlük” konusunda Kızılay ekibi tarafından bilgilendirme yapılarak, gönüllü olmak isteyenlerden kan alımı yapıldı.

Eskişehir Yunus Emre Lions Kulüp Başkanı Dr. Yurdaer Kaynak yönetiminde gerçekleşen sempozyuma Köprübaşı Lions Kulübü, Dorlion Lions Kulübü,  LÖSEV, Odunpazarı Belediyesi, ESOGÜ Tıp Fakültesi, Eskişehir Özel Ümit Hastaneleri ve Sağlık Müdürlüğü de desteğini esiergemedi.

Kanser dendiğinde aslında birbirinden çok farklı hastalıkları gruplanmış oluyor. Tedavi başarısı kanser türüne göre değişiyor.

Çocuklarda en sık görülen akut lösemilerde ve lenfomalarda tedavi başarısı %90’lara kadar yükseldi. Yani her 10 çocuktan 9’u sağlığına kavuşabiliyor. Ancak erken teşhiş önemli; işte bu konuda bilinçlendirildi anne ve babalar. Bu sempozyum pek çok çocuğun kurtulması için ışık olacak.