Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım; “Şimdi önemli bir müjdeye geldik. Son madde emeklilerimizle ilgili. Emekli olmuş, aşağı yukarı 12 milyonun üzerinde vatandaşımız var emekli aylığı alan. Bunun dışında emekli olmadan aylık bağlanan gazilerimiz var, şehit yakınlarımız var, köy korucularımız var. Bunlar emekliliği hak etmesine gerek kalmadan, biliyorsunuz kanunda şehitlerimizin yakınlarına aylık bağlanıyor. Bunlar 12 milyon dışında. Diğerleri normal çalışıp yaşını dolduran emekliliği gelen emekliler, artı şehit yakınları, gaziler, sivil şehitler bu grup… Yani bütün devletten maaş alanlar, emeklilik dışında maaş alanlar. Birinci madde, esnaflarımızı, sanayicilerimizi, çalışanlarımızı yakından ilgilendiren yeniden yapılandırma. Bununla ilgili neyi kast ediyoruz? Maliye ile işi olan vatandaşımız, gümrükte sorunu olan vatandaşımız, işçi çalışıyor, sigortayla ilgili borcu var, sorunu olan vatandaşımız, il özel idareleri, belediyeler yani kamu kuruluşlarının tamamıyla ilgili konular… Nelerden oluşuyor? Vergi ve prim alacakları yeniden yapılandırılacak." dedi

 

EMEKLİYE BAYRAM ÖNCESİ 1000 TL İKRAMİYE

12 Milyonu geçen emekliye Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde 1000-TL ikramiye verilecek. Bu kesime Emekli olmadan aylık bağlanan köy korucuları, gaziler ve şehit yakınları da dahil. Tasarı meclisten çıkar çıkmaz ödemesi başlayacak olan bu ikramiye her yıl devam edecek.

VERGİ VE PRİM BORÇLARINDA YENİ YAPILANDIRMA

Vergi ve sigorta prim boçları ile trafik cezaları, seçimlerle ilgili cezalar, askerlik ve nüfusla ilgili cezalar, RTÜK cezaları, otoyol kaçak geçiş cezaları ve benzeri devletle vatandaş arasında anlaşmazlık olan tüm konularda   31 Mart 2018 tarihinden önceki 5 yıla ait borölarını 36 Aya kadar sürede 18 taksite kadar ödenebilecek. Yine daha önceki uygulamalardaki gibi matrah artıranlara o dönemde incelenmeme avantajı da getirilecek. 

STOK AFFI

Kayıtlara girmemiş stokları olan esnaf için de beyan usulü ile bir af geliyor-

PEŞİN ÖDEMEDE İNDİRİM

2018 Temmuz ayı sonuna kadar başvuruları yapılacak olan afdan faydalananlar peşin ödemeyi kabul ederlerse faizin sadeve %10 unu ödeyecekler.

TAMAMEN SİLİNECEK BORÇLAR

Emekli olupta işyeri açan vatandaşların %15 destek primi daha önce kaldırılmıştı.Ancak geçmiş yıllardan kalan borçları vardı. Şimdi o borçların tamamı siliniyor

BAĞKURLULARA YENİ İMKAN

Bağkurlular borcu olduğu zaman sağlık imkanlarından faydalanamıyordu. Bu konuda da düzenleme yapılacak. SGK primi yatmasa da sigortalıya hizmet verilmeye devam edilmesi gibi bağkurlu yada hizmet verilecek.

GENÇ GİRİŞİMCİYE BİR DESTEK DAHA 

Gençlerimize yönelik iş yeri açmak isteyen 18-29 yaş arasında iş yeri açmak isteyen gençlerE  daha önce 3 yıla kadar vergi kolaylığı getirilmişti.Ayrıca  gelir vergisinden 75 bin lira gelire kadar vergiden muaf tutuluyordu. Bu üç yıllık gelir vergisi desteği yine devam edecek, bunun üzerine de 1 yıl boyunca  kendisi BAĞKUR primi ödemeyecek, devlet ödeyecek.

YAŞLILIK AYLIĞI 500 LİRA OLUYOR

65 ve üzeri yaştaki vatandaşlara 2022 sayılı kanuna göre ayda 266 lira olarak 3 ayda bir ödenen para aylıkı 500 liraya çıkıyor. Üç ayda bir 1500 lira para almış olacaklar.