Adalar Migros önünde biraraya gelen Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri,  "Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız" dedi. Katliamda ölen insanların fotoğraflarını taşıyan kitle, "10 Ekim Ankara Unutmadık, Unutturmayacağız" yazılı pankart açtı. 

"YARGI SÜRECİ HIZLA BİTİRİLMEK İSTENDİ"

Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri  adına açıklama yapan TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Neşet Aykanat, yaşanan katliamın acısının yüreklerini yakmaya devam ettiğini söyledi. Acıları kadar öfkelerinin de tazeliğini koruduğunu belirten Aykanat, "Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor. Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor” dedi. Acı ve öfkelerini büyüten en büyük nedenlerden birisinin katliam öncesinden bugüne kadar siyasi iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutum ve yargı süreci olduğunu vurgulayan Aykanat, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ağustos günü 10 Ekim Ankara katliamı davasında kararını açıkladığını hatırlattı. Yargı sürecinin hızla bitirilmek istendiğine dikkat çeken Aykanat, "Yargının tutumu ve açıklanan karar katliamın gerçek faillerinin kimler olduğuna dair kuşkumuzu daha da büyüttü. Duruşmalarda yaşananlara, siyasi iktidarın ve mahkemenin tavrına bakıldığında davanın birkaç tetikçinin, yardım ve yataklı edenlerin çeşitli cezalarla sonuçlandırılması üzerine kurgulandığı anlaşılmaktadır. Karar da buna uygun olarak verilmiştir. Mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporda adeta katillere Ankara’ya kadar bir koridor açıldığı anlaşılmasına rağmen Mahkeme heyeti raporu ciddiye almadığı gibi avukatlarımızın ısrarlı talebine rağmen raporda kastı/ihmali yazılı olan kamu görevlilerini ne sanık olarak yargılamış, ne de tanık olarak dinlemiştir!” diye konuştu.

MÜCADELEMİZ BEDELİ NE OLURSA OLSUN DEVAM EDECEK

Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesinin yitirdikleri arkadaşlarının en büyük emaneti olduğunu kaydeden Aykanat, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. Aykanat, "Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3. Yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz: Barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. 

Kaynak : EVRENSEL Gazetesi