Eskiehir Haber - Ceren ERCİH

24 Haziran Genel Seçimleri öncesi Yeşiltepe Çoraklık Mahallesi’nin tarım arazi olmaktan çıkarıldığı yazısı geldi ardından 13 Ekim 2018 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yolladığı bir yazı ile de bölgenin tarım arazi olduğu gerekçesi ile bölgeye doğalgaz yapılamayacağı kararı yazılı bir bildiri ile muhtarlığa iletildi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Yeşiltepe Mahalle Muhtarı Meryem Kuş Açıkgöz, ‘ Mahalle içinde en çok Çoraklıkla savaştık’ dedi.

 ÇORAKLIK’IN KLASÖRÜNÜ BAŞUCUMDAN AYIRMIYORUM

Muhtar Meryem Kuş Açıkgöz,  Çoraklık sorununu yetkililere sık sık ilettiğini dile getirdi, “Genel seçim öncesi tarımdan çıkarıldı diye bir yazı geldi. Ama tarımdan çıkarıldıktan sonra başka bir yazı daha geldi.  Karayolları ve trafiğin onayı olmadığı için doğalgaz yapılamayacağı yazısı geldi.  Harun Karacan’a bir iftar yemeğinde dedim ki, ‘ Vatandaşlarım soruyor, artık kömür almasak olur mu? Ben onlara kömür almayın, doğalgazınız gelecek diyebilir miyim? Dedim. Hayır, ben bir araştırayım dedi.  Genel seçimden beri ne kadar zaman geçti? Daha beni arayan olmadı. Bunun olmayacağını ben biliyorum.  Olmadığını da biliyorum ama bu insanların sırtından kurban kesmeyelim. AK Parti Tepebaşı Başkanı İbrahim Yılmaz Kaynarca, twitterdan ‘Doğalgaz sorunu çözüldü’ diye bir yazı atmış aradım kendisini,  bunun çözülmediğini biliyoruz, niye samimi davranmıyorsunuz?  Ben sizin samimiyetinize inanmak istiyorum.’ Dedim. ‘Acele ediyorsun, etme 15 yılda çözememişler, biz bir kalemde nasıl çözelim’ dedi.”

Çoraklık bölgesi için sonuna kadar mücadele edeceğini belirten muhtar,  “Ben o bölgeyi bırakabilir miyim? Ne haliniz varsa görün diyebilir miyim? Onlar benim insanım. Herkes gibi kaliteli yaşamak onların da hakkı. Bana seçimden önce hiç kimse Çorklık’da bu sıkıntı var demedi. Biz Çoraklık’ı buraya geldikten sonra öğrendik. Çoraklık’ın klasörünü başucumdan ayırmadım. Arşive hiç kaldırmadım. Ben bu bölgenin sorunlarını giden Kaymakam ve Valiye de anlattım” ifadelerine yer verdi.

BİZİM YARAMIZA TUZ MU MERHEM Mİ ?

Çoraklık bölgesinde yaşayan mahalle sakinlerinden Emin Tiftik  “45 yıldır bu mahalledeyim. Ben bu mahallede yolun dahi olmadığını biliyorum. Muttalip’teyken bu çalışmalar Ömer Eker ve Orhan Soydaş’ın bu bölgeye çok faydası oldu.  Tepebaşı’na geçer geçmez aldılar bizi tarım alanına soktular. Ekilebilir bir tarım alanı var mı? Vişnelik’te yaşayan bir insanla benim aramda ne fark var? Tarım alanıysa bırakın eksinler o zaman. Söylediğimiz her şeyin sonunda soru işareti var ama hiç birine çözüm sunulmadı. Bugün kömürün tonu Bin 800 lira. 3 ton kömür yakıyorum 5 bin 400 lira.  Tüp almam gerek tüpün tanesi 105 lira. Kömürün yanına odunda almam gerek.  Her yıl badana yapmam gerekiyor.  Ben buradan gideyim tamam ama buraya gelen insan ne yapacak?  Bazı insanlar çalışıyor onların da önünü kesiyorlar. Ahmet Abi (Ahmet Ataç), gerçekten bizler için çalışıyor.  Bizim yaramıza tuz mu basacaklar yoksa merhem mi basacaklar onlar bilsin. İnsan gibi yaşamayı istiyoruz.  Yeşiltepe’yi bırakın Ahmet Abi’ye,  3 ay içerisinde Yeşiltepe Eskişehir’in bir numaralı mahallesi olur” dedi.

BEN 20 YAŞINDAYKEN MAHALLEYE SU GELDİ

Tayfun Tiftik ise şu açıklamalara yerdi, “27 yaşındayım bu mahallede doğdum. Ben 20 yaşındayken bu mahalleye çeşme geldi. Evim var elektriğim yok doğalgazım yok.  Şu mahallede yaşantı yaşantı değil. Bu mahalleye bakan yok. Ya polis dursun burada ya da bir kamera olsun. Ya burada birkaç gün önce fiber kablo çalındı. Mahallenin postanesi de, sağlık ocağı da internetsiz kaldı.”

BİZDE DİĞER MAHALLELER GİBİ OLSUN İSTİYORUZ

Döne Açıkgöz, “15 yıldır buradayım doğalgaz bekliyoruz.  Bende diğer mahallelerdeki gibi burada park olsun, çevre temizliği olsun, kaldırım olsun istiyoruz” diye konuştu.

MİLLET UZAYA KAÇIYOR BİZ YERDE SÜRÜNÜYORUZ

Binnaz Bakırcı, “Doğduğumdan beri buradayım 58 yaşındayım. Doğduğumdan beri mahalle aynı. Her şeye ihtiyacımız var ama hiçbir şeyimiz yok. Doğal gaz istiyoruz tabi ki öncelikli ihtiyaç o.  Asfalt yollar, dolmuşlarımız Ahmet Ataç sayesinde geldi. Başka da bir şey göremiyoruz zaten.  Ellerime bakın, kömür yakmaktan nasırlaştı. Millet uzaya kaçıyor biz yerde sürünüyoruz” dedi.

KIŞ AYLARINDA HASTANEDEN EVE GİREMİYORUZ

Burcu Bakırcı, “Doğalgazımız yok, çocuklarımız var. Kış aylarında hastaneden eve giremiyoruz ki.  Gece sönüyor, uyku kalkıp soba mı yakalım? Baca sorun.  Kış aylarında çocuklar okula bile gidemiyor. Tarım alanıysa ekelim biz buraları. Algısını vergisini istiyorlar bizden neden hizmet etmiyorlar?” ifadelerine yer verdi.