Otomobil firmaları özellikle fuarlar için geleceğin çizgilerini taşıyan konsept araçlar üretiyor. Ancak bunların çok az bir kısmı seri üretime geçiyor. Bunlardan biri de Nissan'ın konsept olarak tasarladığı IMx ile hayata geçecek gibi görünüyor.

Nissan'ın Avrupa Tasarım Bölümü'nün başındaki isim olan Mamoru Aoki'nin Autocar dergisine yaptığı açıklamalara göre, IMx konsept aracı önümüzdeki yıllarda seri üretim sürecine girecek ve firmanın halen satışta olan elektrikli aracı Leaf'in SUV modeli olarak yollarda boy gösterecek.

Geçen yıl Ekim ayında Japonya'da düzenlenen Tokyo Otomobil Fuarı'nda ziyaretçilerin beğenisine sunulan IMx, iki adet elektrikli motoru ise yaklaşık 608 km menzil sunuyor. Gelecekten gelmiş bir modeli andıran tasarıma sahip olan model, Nissan tarafından geliştirilen otonom sürüş teknolojisi ProPilot desteği de sunuyor.

Yapılan açıklamalara göre IMx modeli seri üretime geçtiğinde konsept aracın tasarım çizgileri korunacak olsa da her detayın aynen aktarılamayabileceği belirtiliyor. Aoki, yeni modelin ne zaman üretime başlanacağı konusunda net bir tarih vermedi. Yeri gelmişken belirtelim: Tam elektrikli bir otomobil olan Nissan Leaf Türkiye'de satılmıyor.

 

Kaynak: TEKNOLOJİ OKU