CHP Meclis üyesi Mahmut Süzen’in söz aldığı toplantıda Süzen, hayatını kaybeden Münir Özkul için başlığı diledikten sonra kömürlü termik santral hakkında konuştu.

Süzen, “Okullarımız, sağlık kurumlarımız, parkımız, yeşilimiz herşeyimiz var. Neden şehrimizi karartalım. Küçük bir evde üç kişi zehirlenerek ölürken bir günde 1 milyon 200 bin evin çıkardığı duman kadar kömürün yakılacağı termik santrale neden evet diyelim" dedi.

Yine CHP Meclis Üyeleri arasında yer alan Gülten Seber’in söz alması ile konu Diyanet’in evlilik yaşı ile yaptığı açıklamaya geldi ve meclis üyeleri arasında kısa süreli bir tartışma çıktı. Seber, “ 9 yaşındaki çocuklar evlendirilmemeli. Diyanet kendi işine baksın. Bir sürü mezhepler, inanç grupları var, önce bunların özgür ve barış içinde yaşamalarının planları yapılsın. 9 yaşındaki çocuklar ve kadınlar rahat bırakılsın. Kadına yönelik erkek şiddetlerine de son verilsin.” diyerek tartışma konusunu açan isim oldu.

Ak Parti Meclis üyesi Mustafa Özkan söz olarak önce termik santral sonrasında da Diyanet’in evlilik yaşı konusuna değindi. Özkan, "Termik santral yapılınca hemen kanserden ölüp giden olmuyor. Santral bugün yapılıyor diye birşey de yok zaten, dereyi görmeden paçayı sıvamaya da gerek yok bu yüzden.” Evlilik yaşının 9 olarak belirtildiği Diyanet konusunda da sessiz kalmayan Özkan, CHP Meclis Üyesi Gülten Seber’e yanıt verdi; “Evlenme yaşı ülkemizin resmi kayıtlarında 18 yaştır. 9 yaşında birini, kimsenin evlendirdiği yok. Bu şekilde Diyanet’i töhmet altında bırakmayın.”

AK Parti Meclis üyelerinden söz alan Hatice Kozan, CHP Meclis Üyesi Gülten Seber’e yüklenerek; Diyanet’in yanlış aksettirildiğini ve gerekli açıklamanın Diyanet tarafından yapıldığını, Sefer’in bu konuda araştırma yapması gerektiğini söyledi. Termik santral hakkındaki görüşlerini de dile getiren Kozan, “Termik santral üzerinden siyaset köpürtülüyor, daha bilimsel alanlarda konuşulmalı bu konu.” dedi. Diyanet üzerinden devam eden tartışmalar Kazım Kurt’un gündem maddelerinin oylanması talebi ile sonlandı.