Odunparazı Belediyesi, şehrin AVM’leri yanında esnafında kazanç elde etmesini sağlayacak olan ve çalışmalarının devam ettiği Hamamyolu Projesi kapsamında çalışmalarına devam ediyor.  Yaklaşık 8 aydır çalışmaların sürdüğü Hamamyolu projesinde, yapılan köprünün alt kısımlarına kafeteryaların açılacağı ve vatandaşların ilgisinin çekileceği, böylece Hamamyolu’nun daha fazla hareket kazanacağı Odunpazarı Belediyesi tarafından belirtildi. Biz de Eskişehir Haber olarak, Hamamyolu’nda çalışan esnaflara projenin Hamamyoluna hareket kazandırıp kazandırmayacağı hakkındaki görüşlerini sorduk…

Fırat Kerenciler: Biz burayı yaklaşık 1 senedir idare ediyoruz Belediye’yi. Yazın mesela müşteri buraya az gelmeye başlamıştı, proje yapım çalışmalarından dolayı. İnşaat var diye gelmemeye başladı müşteriler. Bizim 1 sene içinde yaklaşık 200 bin TL kaybımız oldu. İnşallah telefi eder bu proje. Öyle olacağını umuyoruz ama biz köprüyü pek beğenmedik. Karşımızı göremiyoruz, karşıdaki insanlar bizi göremiyor. Yani biz esnaf olarak kötü etkilendik aslında ama inşallah hayırlısı olur, proje bitmeden neyin ne olacağını bilemeyiz.

Beytullah Ömer:  Aydınlatma yapılırsa biraz daha iyi olabilir proje. Ben yıllardır burada çalışıyorum, esnafın Hamamyolu ile bir derdi yok. Yolun diğer tarafına insanların geçmemesiydi aslında problem. Odunpazarı Belediye Başkanımız buraya gezmeye geldiğinde de ben kendisine söylemiştim. Köprü çok yanlış. Keşke bir alt geçit yapılsaydı. Yaşlı insanlar köprüden geçebilir mi, bunun yazı var kışı var. Ama en çok aydınlatma yapılsın istedik biz esnaflar olarak. Küçük bir aydınlatma konuluyor şuan yola, ama bari biraz büyük bir aydınlatma konulursa etrafını da aydınlatmış olur, bizim için de iyi olur. Onun dışında, tam karşımıza kafeterya gelecek deniliyor. Böyle şeyler olduğu için ister istemez biraz daha hareket katacaktır. Yapım aşaması da çok sıkıntılıydı. 4 tane ekip değişti bu süreç içerisinde, 29 Ekim’e yetişmesini de beklemiyorduk zaten. Ama inşallah güzel bir proje olacak, projenin hareket getireceğini düşünüyorum.

Hamamyolu betonarmeleşti

Demet Karataş: Kimse anlayamadı ne olduğunu, kütüphane olacak dediler küçük yapılar kuruldu ama betonarme oldu. Köprü aşırı büyük oldu. Bizim insanımız zaten o köprüyü kullanmayacak, yatırım çok fazla oldu. Proje aşamasında da çok sıkıntı çektik. Her yer toz, çamur. Normalde 1 kere siliniyorsa dükkan ve ürünler, 3-4 kere silinmek durumunda kaldı. Onun dışında yeşil alan yok edildi. O park görünümü gitti yerine beton yığını geldi. Benim pek umudum yok ama inşallah Hamamyolu’na hareket getirir de biz de “aaa biz yanılmışız” deriz.

Emine Kayacı: Yapım aşamasında çok zarara uğradık. Bütün takılarım toz içerisinde kaldı. Hamamyolu’nu canlandıracağına da inanmıyorum. Çünkü Hamamyolu bir köprü ile değişecek değil. Niye derseniz; sözde diğer taraf canlandırılmak isteniyor ama olmaz. Ama Hamamyolu’nun müşterisi yorgun müşteridir. Yıllardır bu işi yaptığım için biliyorum, insanlar buraya en son uğrarlar, buradan da araçlara, ulaşım araçlarına biner giderler. Bu yüzden ben inanmıyorum yapısının bir köprü ile değişeceğine, betonarmeye kesinlikle hayır diyorum.

Proje bize kaybettirdi ama sabrettik

Sinan Başçı: Bence bir faydası olacak diye düşünüyorum. Odunpazarı Belediyesi sonuç olarak buraya bir yatırım yaptı. Yatırım yapma amacı da bedavadan veya namı olsun diye değildir herhalde. Yani burada benim gördüğüm köprü biraz saçma oldu. İnsanlar düz yolu seviyor yokuşu değil. Ondan dolayı köprüyü saçma buldum. Ama bu orta alanlar eskiden kullanılmıyordu. Tamam doğayı, yeşili yitirdi burası, bu bir gerçek. Ama şimdi karşıdan karşıya geçmek kolaylaştırıldı. Orta alanlarda kafeteryalar yapılacak denildi. Çocuklar için emzirme kabinleri yapılacakmış, WC’ler yapılacakmış, ben bunların Hamamyolu’na artı katacağını düşünüyorum. Ama tabi burada şu bir eksi oldu, yeşil alan bozuldu bunun için üzgünüz, oyun parkları daha renkliydi, şimdi betonlaştı bu bir gerçek.  Kafeterya bir ihtiyaçtı mesela burada. Düzensizlik hakimdi burada. Pasajların içerisine, önüne birkaç masa, sandalye atan insanlar kahve, soda, çayı fahiş fiyatlara satıyordu. Şimdi onun toparlanması da artı olacak. Düzenli bir sistem olacak. Biz memnunuz, proje yüzünden kayıplarımız oldu evet ama sabrettik, güzel sonuçlanacak.

Şener Güngör: Hamamyolu projesinin burayı %30 canlandıracağını düşünüyorum. Yapım sürecinde maddi kayıplarımız çok oldu ve bu kaybımızın proje ile karşılanabileceğini sanmıyorum.

Ferhat Badır: Projenin bu şartlarda yolu canlandıracağını sanmıyorum. Köprü çok saçma oldu. Hem kimsenin köprüyü kullanacağını sanmıyorum. Hem de görüntü olarak çok kötü oldu. Karşı esnafı da kapatıyor. Yolu ikiye bölüyor, bir de çok kaba oldu. Proje yapımı boyunca iş oranında %25 bir düşüş oldu. Yapıldıktan sonra burası kafeterya olacak. Buraya emeklinin gelip oturacağını sanmıyorum, belki 3-5 TL’ye çay satacaklar. Bizim emeklimiz bu fiyatlara buraya gelemez. Eskiden daha güzeldi yolumuz, daha çok ağaç vardı, cıvıl cıvıldı. Ağaçların yarısı kayboldu. Eski haline bakıyorum bazen internetten daha ferahtı, kimsenin de zaten Hamamyolu ile ilgili bir derdi, sıkıntısı yoktu. Eğer burada köprü yerine bir alt geçit yapılmış olsaydı daha mantıklı olurdu. En azından bu kadar görüntü kirliliği olmazdı.

Yaşayarak göreceğiz

Seda Sivaslıoğlu: Esnaf olarak çok fazla maddi kaybımız oldu. Hepimizi çok etkiledi. Alanımızdaki bütün yeşil gitti. Yaşlı bir insan buraya indiğinde nerede oturacak. Masaları oraya koydular, gidip kokteyl mi yapacaklar. Burada eminim ki birçok esnaf aynı şeyi söylemiştir. Biz, ben taraf olarak konuşmuyoruz burada. A,B,C partisi için taraf tutup konuşmuyoruz. Belediyecilikte taraf düşünülmez. Sadece şehrimizin güzelliği için konuşuyoruz. Yapılan şey ortada, güzel olacak denildi ama biz hiçbir güzellik göremiyoruz şuanda. Tüm yeşil öldü, toprak alan kalmadı, beton döküldü ve esnaf olarak hepimiz maddi anlamda çok kötü etkilendik. İnşallah iyi olur, hepimizin dileği bu. İnşallah bizim söylediklerimizin tersi şeyler olur, temennimiz bu. İnşallah güzel olur, onu da ancak yaşayarak görürüz, görmeden bir şey diyemeyiz.

Süleyman Memduh Bolat: Maddi anlamda çok kayıp yaşadık. Bittiği zaman bu zararımızı çıkarır elbet diye düşünüyorum. Ama tasarım olarak beğenmedim.