Kanal D ve CNN Türk ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonrası OHAL'in kaldırılabileceğini belirterek şunları söyledi:

Seçimden sonra OHAL'i masaya yatırırız

"15 Temmuz gecesinin sıcaklığı neyse, aynı sıcaklık içerisinde bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Seçim sonrası OHAL'i masaya yatırıp onu kaldırma gibi bir durum söz konusu olabilir. Onun çalışmasını da yapmış olacağız. İnşallah kabineyi kurduktan sonra talimatı verip çalışmayı sürdüreceğiz. Fazla sürüncemede kalmaz. Adımı atacağız."

 

ilk işimiz bedelli demek olmaz

"İlk işimiz bu demek olmaz, hassas olmalıyız. Seçimi atlatalım, bu işin askeri boyutunu değerlendiririz. Kendi ekibimizle de ortak aklı oluşturup, bu adımı atarız"

Mahmuru da vururuz


"Olayın tabi 2 boyutu var. Kandil var Sincar var. Irak'tan Türkiye'ye herhangi bir tehdit olursa, Bağdat yönetimiyle bunu görüşürüz. Bağdat 'ben bunu çözerim' dediği taktirde ne ala. 'Çözemem' derse Sincar'ı da Kandil'i de vururuz. Bunu ilk defa söylüyorum. Mahmur. Mahmur çok önemli. BM şöyle demiş böyle demiş... BM'nin Mahmur meselesini de halletmesi lazım. Mahmur bir kuluçka yuvasıdır. Ban Ki Moon ile bunları çok konuştum. Şimdi de konuşuruz. Bu meseleyi çözmezseniz vururuz. Kandil nereden besleniyor sanıyorsunuz? Mahmur'dan. Sincar da küçük bir Kandil'dir aslında."

 

Kanal İstanbul zevk için yapılmıyor

"Kısa bir süre önce Boğaz'da bir yalıya gemi çarptı. Allah göstermesin bu bir tanker olabilirdi. Tanker olsaydı büyük bir felakete dönüşürdü. Bu iki değil, üç değil. Bu tür gemiler yalılara hep çarpmıştır. Bu zevk için bir proje değil, stratejik bir proje. Kanal İstanbul, kentsel dönüşüm noktasında İstanbul'a çok farklı bir güzellik katacak. Kanal İstanbul projesini anlamayan ne İstanbul'u ne de Türkiye'yi anlayabilir. Bunların böyle bir derdi yok. Ama benim böyle bir derdim var. Ta belediye başkanlığı dönemimden beri..."