DSP Genel Başkan Yardımcısı Tambova’nın açıklaması şu şekilde, “Bildiğiniz gibi 24 Haziran seçimlerine sadece bir kaç gün kaldı. Bu seçimler ülkemizin ve milletimizin geleceği açısından çok önemli olduğu gibi, Meclis'imizi de farklı bir yapıya dönüştürebilme ihtimalini taşımaktadır. Siyasetin, iktidar ve ana muhalefet ekseninde AKP-CHP sarmalından kurtulması için de bir fırsattır aynı zamanda.

Partimiz, YSK'nın haksız ve hukuksuz olarak önümüze koyduğu engeller sebebiyle bu seçimlerde milletvekili adayı çıkaramadı. Daha önce açıkladığım gibi DSP 24 Haziran seçimlerine katılamadığı için, yapılacak olan erken seçimde Millet İttifakını destekleme kararı almıştır. Parti tabanımız, bu yapı içinde yer alan 3 partinin Cumhurbaşkanı adayı ve milletvekili aday listelerinden, DSP'nin ilkelerine en yakın, daha da önemlisi milletimize en iyi hizmeti vereceğine inandığı adaya ve milletvekili listesine oyunu verecektir.

Bizler, partililerimizin ferasetine ve sağduyusuna güvenmekte, onların doğru seçimi yapacaklarına inanmaktayız. Biz, DSP Başkanlık Kurulu kararımızla bir çerçeve çizerek, Millet İttifakına destek kararı aldığımızı tabanımız ve kamuoyuyla da paylaşmıştık.  

Ülkemizi, içinde bulunduğu bu sıkıntılı süreçten kurtarmak için iktidarın mutlaka değişmesi gerektiğine inanıyorum ve partilerimize 24 Haziranda sandığa gitmeleri konusunda bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Oy kullanmak vatandaşlık görevimizdir ve bizler için çok önemli bir haktır.

Ancak, şunu da ifade etmeliyim ki, seçimlerden sonra ortaya çıkan sonuca hepimiz saygı duyarak, bir millet olduğumuzu unutmadan, kimseyi ötekileştirip, şeytanlaştırmadan geleceğe bakmamız gerekir. Zira millet olarak bir kez ayrışırsak, bir daha bütünlüğümüzü oluşturmamız kolay olmayacaktır. Seçimi kim kazanırsa kazansın, bizler DSP olarak ülke menfaatlerini savunmaya ve bu uğurda siyaset yapmaya devam edeceğiz.”