BüyükşehirBelediye’sinden yapılan açıklama ile Eskişehir’in yegane su kaynağı olan PorsukÇayı’nın bilinçsizce kullanılmasına adeta isyan edildi.

Su tasarrufu konusunda vatandaşları sıklıkla uyaran Büyükşehir Belediyesi, Porsuk
Çayı’nın Polatlılı çiftçiler tarafından vahşice kullanılmasına tepki gösterdi. Yapılan
açıklamada “Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun su tasarrufu konusundaki uyarılarına ve kurak bir mevsim geçirmemize rağmen, Polatlı bölgesindeki çiftçilerin her yaz yaptığı baskılar sonucu, sulama kanallarına verilen suyun dışında, DSİ tarafından Porsuk yatağına, yüksek miktarda sulama suyu verilmektedir” denildi.

Polatlılı çiftçilerin Bakanlığın uyarılarını dikkate almadığını ifade eden Büyükşehir
Belediyesi yetkilileri, bu tür su sıkıntısı çekilen dönemlerde arpa ve buğday ekilmesi
gerekirken, inadına ve sürekli olarak, bol su gerektiren yeşil sebze ekimi yapılmasının yanlış olduğunu dile getirdiler. Ayrıca Polatlılı ekicilerin damlama ya da yağmurlama usulü yerine, vahşi sulama yapmaları nedeniyle, Eskişehir’in yegane su kaynağı olan Porsuk Barajı’ndaki suyun israfına yol açıldığına dikkat çeken yetkililer, konuyla ilgili sorumluluğu olan yetkililerin de bu konuda sessiz kaldıklarını ifade ettiler.

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ise konuyla ilgili
yaptığı açıklamada “Üzülerek ifade edeyim ki Eskişehir DSi Bölge Müdürlüğü’nün Porsuk baraj suyunun tabiri caizse “hovardaca” kullanılmasına karşı, Büyükşehir Belediyemizin tüm uyarılarına rağmen, Eskişehirli yerel ve genel siyasetçiler ile Eskişehir Valiliği ve bürokratlar konuya ilgi göstermemekte, duyarsız kalmaktadırlar. Bu durumun değiştirilmesi ve sorumluların, ilgisizliklerine bir an önce son vermeleri gerekmektedir.” dedi.