Etkinlik kapsamında Anadolu Üniversitesi'nin Mühendislik Fakültesinin 8 bölümünde öğrenim gören öğrencilerin hazırladığı 180 proje sanayicilerle buluştu ve sanayiciler projeleri inceleyerek öğrencilerden bilgi aldı. 
Fuarın ödül töreninde konuşan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Hepimiz öğrenci olduk ve bu heyecanı yaşadık. Burada proje üreten ve bizlerle paylaşan genç mühendis adaylarımızı kutluyoruz. İnanıyoruz ki ülkemizdeki mühendislik eğitimi gün geçtikçe gelişiyor” dedi. 

Gerçekleştirilen etkinliğin sanayi-üniversite işbirliğinde bir yol olduğuna değinen Kesikbaş, gelecek yıllarda sanayicilerin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanacak projelerin çok daha alıcısının olacağına dikkat çekti. Kesikbaş, “Diğer yandan öğrenci arkadaşlarımızın projeleri kitapçık haline getirilirse daha faydalı olacaktır. Bizlerde bunları sanayicilerimize dağıtalım. İçlerinden değer bulanlar mutlaka olacaktır ve ortaya konan emek karşılığını alacaktır. Buraya katılanları gönülden tebrik ediyorum. Güzel bir gelecek sizinle olsun” diye konuştu. 

Bilgi inci tanesine benzer

Etkinlikte konuşan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ise, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Sanayi Odası beraberliğinde yapılan etkinliğin uzun süredir devam etmesinin çok önemli olduğunu belirterek, “İnşallah bundan sonra bu desteğin artarak devam edeceğini düşünüyorum” dedi.  

Bilgiyi denizin dibindeki ince tanesine benzeten Gündoğan, ancak değerinin insanların arasına çıkınca anlaşılacağını, denizin dibinde kalmasının ise sadece onu bir taş tanesi yapacağını söyledi. Gündoğan, "Bunu üniversite sanayi işbirliğine uyarlayacak olursak, üniversitelerimizde yapılan araştırmalar ve bunların sonuçları eğer tozlu raflarda kalacaksa bu inci tanesinin taşa benzemesi misali, hiçbir anlamı olmayan bir kitap olacaktır. Ama biz bunu sanayicimizle ve bu bilgiye ihtiyaç duyan uygulamacılarla buluşturabilirsek ülkemiz büyük gelişmelere inşallah yelken açacaktır” diye konuştu. 

Yapılan konuşmalardan sonra fuarda öğrenci projeleri sanayiciler ve öğretim görevlileri tarafından gezildi. Sonrasında ise oluşturulan karma jüri; Bilgisayar, Çevre, Elektrik-Elektronik, Endüstri, İnşaat, Kimya ile Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümleri öğrencilerin hazırladığı projeleri inceleyerek ilk üçe girenleri belirledi.