Cankurtaran eğitimi olmadan kazazedeye suya atlayarak müdahale edilmesinin büyük risk olduğuna dikkat çeken eğitmenler, can simidi atarken omuzdan güç alarak suya düşen kişiye doğru atılmasını ancak kurtarılacak kişiye isabet edip zarar vermemesine dikkat edilmesi konusunda vatandaşları bilgilendirdiler. Can simidini sudaki kişiye atarken simide bağlı olan ipin ucunun mutlaka ayağın altına alarak sabitlenmesi gerektiğini ifade eden eğitimciler, cankurtaran kişi eğer can simidi bulunmayan bir yerde ise boş damacana, top, sopa gibi gereçler ile yardım edilebileceğini hatırlattılar.

Porsuk Çayı’nda gerçekleştirilen uygulamalı eğitimde suni teneffüs ve kalp masajının nasıl yapılacağını da gösteren ekipler, çevredeki vatandaşlar tarafından da ilgi ile izlendi.

Sen de Bir Hayat Kurtar eğitim programından önce konuşan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ergün Peker, “Porsuk’ta geçmişte yaşadığımız olaylar da dikkate alınarak paydaşlarımızla birlikte eğitim programı düzenledik. Bu programda İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Zabıta Dairesi Başkanlığımız ve AKUT ile işbirliği içindeyiz. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerde yaklaşık 90 adet can simidi dolabını Kent Parktan başlayarak, Gaga Restaurant arkasında bulunan kısıma kadar Porsuk Çayı çevresine sağlı sollu olacak şekilde, yaklaşık 50 ile 100 metre aralıklarla yerleştirdik. Bu dolapların bu güne kadar yaklaşık 60 tanesinin camları kırılıp, içleri boşaltılmak sureti ile tahrip edilmiştir. Üzücü olan, bunlardan sadece 5-6 adeti kurtarma amacı doğrultusunda kırılmıştır. Biz hepsini periyodik olarak Dalış Ekibimiz vasıtası ile kontrol edip, kırılanları yeniliyoruz. Bu eğitimlerle de amacımız Porsuk Çayı’nda oluşabilecek olaylara en kısa sürede müdahale ederek gerekli kurtarma işlemlerini gerçekleştirmektir. Gerekli müdahalenin anında yapılabilmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak dalış ekibi de oluşturduk. Olaylara en kısa sürede müdahale etmek için, dalış ekibimizi özel donanımlı Su Altı Üstü Kurtarma araç ve ekipmanları ile destekledik. Porsuk Çayı’na düşen birçok vatandaşımız ve çeşitli hayvanlar bu ekibimiz tarafından kurtarıldı. Bundan sonra da çalışmalarımız iş birliği içerisinde devam edeceğiz” dedi.