Sivrihisar Belediyesi tarafından açılan seramik kursunda tanışan Canan Damlacan ve Şirin Çakar ikilisi, yöresel yemeklerin de servis edildiği iş yerlerinin patronu oldular. İlk önceleri yaptıkları yemekleri kursa götürdüklerini ve beğeni aldıklarını dile getiren ikili, bu durumun fikirlerinin gelişmesine yardımcı olduklarını iletti. İşletmecilerden Canan Damlacan bu süreci; “Biz belediyenin seramik kursuna başladık. Orada çok güzel şeyler yapıyorlardı. Projeler çok güzeldi. Bize çok yardımcı oldular. Destek çıktılar. Sağ olsunlar. Orada böyle konuşurken ben de hep yöresel yemekler yapıp gidiyordum. Orada yiyorduk. Olur mu olmaz mı yapalım mı derken arkadaşımla birlikte karar verdik. Daha sonra sağ olsun başkanımız da buranın açılmasında yardımcı oldu, güvendi, inandı biz de ona sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Öylelikle oldu. Biz böyle balıklama daldık bildiğiniz. Ev hanımıydık, seramik kursuna gittik iki arkadaş can sıkıntısına. Daha sonra nasip böyleymiş işletmeci olduk çıktık” dedi.

“Sivrihisar’da ilk kadın girişimcileriz”
Yaptıkları işte çok mutlu olduklarını dile getiren girişimci Damlacan, ilk kadın girişimci olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. Sivrihisar’ın kültürel açıdan çok zengin olduğunu sözlerine ekleyen Damlacan, “Biz Sivrihisar’da yöresel ev yemekleri yapan ilk kadın girişimciler olarak başladık. O yüzden çok mutluyuz. Yani bizden sonra dükkanlar açıldı. O proje de onlar da vardı zaten. Arkadaşlarımız da vardı. Onlar da kursiyerdi. Onlar da bizim ile birlikte başladı. Yani memleketimiz herkes tatsın. Sivrihisar’ımız çok gelişti. Kültürel açıdan çok zengin bir kültürümüz var. Yemek kültürümüz çok güzel. Ama tanınmamıştık. Tanınsak da çok fazla herkese duyuramamıştık. Bu yıl çok güzel gelişti. İnşallah hep böyle geçer daha daha iyi olur. Dışarıdan gelen insanlar güzel izlenimler bırakıyoruz. Her şeyi beğeniyorlar. Biz zevkle anlatıyoruz. Aynı evde pişirdiğimiz gibi lezzeti, kıvamı her şeyiyle hiç katkısız yapıyoruz mutfakta da gördüğünüz gibi. Beş kadınız beşimiz de bir çabayla isteyerek severek hazırlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Memleketimiz için uğraşıyoruz”
Aynı kursta bulunan ev hanımı kursiyerlere örnek olduklarını söyleyen Canan Damlacan, bu süreçten müşterilerin de, çalışanların da çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi. Yardımlarına koşan bir çok ev hanımının da olduğunu dile getiren işletmeci, “Biz örnek olduk. Biraz geç kaldık ama nasipmiş. Ev hanımlarının çoğu şimdi bize geliyorlar yapılacak bir şey var mı diye. Yetişemediğimizde bize yardım etmeye geliyorlar. Biz çok mutluyuz. Gelenler çok mutlu gidiyorlar, severek gidiyorlar, bayılıyorlar. Ankara’ya gidenler dönüşte tekrar uğruyorlar. Gerçekten başkanımız çok güzel çalıştı, ekipleri çok iyi, Sivrihisar için uğraşıyorlar. Memleketimiz için uğraşıyoruz. Hiç böyle bir şey düşünmemiştik ama çok mutluyuz. Sivrihisar’ı herkes biliyor şimdi. Geçen yıl festival çok güzel geçmişti” dedi. 

"Bize eşlerimiz de çok destek verdi"
Bunlara ek olarak en büyük desteğin eşlerinden geldiğinden söz eden Canan

Damlacan, şunları anlattı;
“Girişimci kadındık, 8 ay sonra KOSGEB desteği de aldık çok şükür. Şimdi bir çok kişi KOSGEB kursuna da gidiyor. Herkes bir şeyler yapmak için uğraşıyor. Neden olmasın, kadınlara ben açılışta da söyledim yani olabiliyor. Biz de hayal etmemiştik böyle bir şeyi. İnşallah bütün kadınlarımız yapar. Çünkü her kadın marifetli, hepsinin elinin lezzeti farklı, hep becerikli ama biraz cesaret. Bize eşlerimiz de çok destek verdi. Eşlerimiz arkamızda olmasaydı bilmiyorum biz cesaret eder miydik ?” dedi.