Tambova, "Sayın Devlet Bahçeli'nin erken seçimi gündeme getirmesi, aslında bugün harici bir yapının oluştuğuna dair açık bir göstergesidir" dedi.

"Sayın Bahçeli daha önce yapmış olduğu gerek ittifak, gerekse Başkanlık sistemiyle ilgili baskın tabir edebileceğimiz türden açıklamalarla, aslında iktidar partisini kontrol edebilen ve küçük ortak değil adeta yönlendirici bir misyon üstlenmiş gibi davranmaktadır" diyen Tambova, "Bu talebin iki farklı gerekçesi olabilir. Yeni kurulan İyi Parti ve DSP gibi, dayatılan bu sistemi kabul etmeyen partilerin Yargıtay tarafından olumlu görüş bildirilmiş olmasına rağmen YSK tarafından bazı konular eksikmiş gibi gösterilip seçime girebilmesini engellemek ki! Bu varsayılan açık niyetidir. Ancak bunun dışında gizli bir gündemi olma ihtimali de yüksektir. Daha önce DSP koalisyonunda göstermiş olduğu tavırla, benzerlik içerdiğini unutmamak gerekir"dedi.

Dilara Tambova açıklamasının devamında,"Eğer Sn Cumhurbaşkanı bu açıklamadan haberdar değil ise, şahsi kanaatim bilgisi olmadığı yönünde, burada bambaşka bir tartışma alanı doğacaktır. Daha önceki emri vaki türünden yapmış olduğu açıklamalara bakılacak olursa, adeta AKP'nin gündemini ve yol haritasını belirler hale gelmiştir. Bununla birlikte diğer partileri hazırlıksız yakalamayı umuyor olabilirler. Çünkü kendilerinden başka ittifak yapabilmiş, uyum gösterebilmiş bir yapı henüz oluşmuş değildir. Bütün bu siyasi etik dışı hamleler ve demokrasinin gerçek anlamda işletilmediği ve YSK'nın adeta bu ittifakın bir ortağı gibi davrandığı bir süreçte, biz DSP olarak seçime girebilme yeterliliği Yargıtay tarafından onaylanmış ve iktidar tecrübesi olan bir parti olarak seçimlere katılabilmek için bütün örgütlerimizde çalışıyoruz ve aday listelerimizi tamamlama gayreti içerisindeyiz" dedi.