Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Adayları Dr. Jale Nur Süllü, Nuray Akçasoy, Engin Çakmak, Sibel Yeşildal ve Metin Tomsuk Eskişehir Genç İşadamları Derneği’ni ziyaret etti. Eskişehir Genç İşadamları Derneği (ESGİAD) Başkanı Ulaş Entok ve yönetim kurulu üyeleri ev sahipliğinde yapılan görüşmede 15 Temmuz sürecinde derneğin kaldığı zor durum ilk konu başlığı olarak görüşüldü. Konu üzerine açıklamalarda bulunan Ulaş Entok, “Meclisimizde Eskişehir lobisinin yokluğunu en yakından hisseden sivil toplum örgütü olduğumuzu söylemek yanlış olmaz” dedi. 15 Temmuz sürecinde CHP Milletvekillerinin üstün gayretleri ile derneğin varlığını sürdürdüğüne dikkat çeken Entok, sözlerine “CHP’nin sivil toplum kuruluşlarının varlığını sürdürmesi için ne kadar çaba gösterdiğini bu süreçte anladık” dedi.

 

Söz konusu süreci unutmak istediklerini belirten ve “Artık milletçe önümüze bakmamız gerekiyor, geç kalan atılımları gerçekleştirmek için zaman kaybedilmemeli” ifadelerini kullanan Ulaş Entok, CHP’nin seçim bildirgesinde yer alan Endüstri 4.0 ve Merkez Türkiye projelerinin genç girişimcileri heyecanlandırdığını belirterek “Raylı sistemler ve havacılık üssü olarak Eskişehir’in konumu korumalı” dedi. Kızılinler Projesi ve Güney Çevreyolu çalışmalarının neticelendirilmesinin şehrin önünü açacağına vurgu yapan ESGİAD Başkanı, TBMM’de oluşacak Eskişehir lobisinin başarısının bu projelerin gerçekleştirilmesinde önemli bir sınav olacağını belirtti.

 

Konuyla ilgili CHP Milletvekili Adayı Engin Çakmak mevcut iktidarın kendi devletini, kendi sermayesini, kendi yargısını ve kendi medyasını oluşturarak STK’lara siyasileşme dayatmasında bulunduğunun altını çizdi. Engin Çakmak ‘’Dernek başkanımızın belirttiği projelerin gerçekleştirilmesi elbette bizlerin de yapılacaklar listesinde yer almaktadır. Ancak Eskişehir’in potansiyelinin görmezden gelindiği de aşikardır. TÜLOMSAŞ’ın atıllaştırılması, Eskişehir’in havacılık sektörünün baltalanması, tarımsal yatırımların geri plana atılması ve bir üniversitenin kampüsünü “tabela kondu” şeklinde üniversiteye dönüştürülmesi konuları da listemizde yer alan konu başlıklarıdır’’ dedi.

 

CHP Milletvekili Adayı Dr. Jale Nur Süllü ise “Şehrimizi ikinci hatta üçüncü plana atan tüm bu haksızlıkların üstüne gideceğiz” dedi. Sözlerine “Bir neferi olmaktan gurur duyduğum Anadolu Üniversitesi’nin bölünmesine izin vermeyeceğiz” şeklinde devam eden Süllü, sanayicinin ve çiftçinin Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana gösterdiği azmi, tüm engellemelere rağmen hala sergileme kudretinde olduğunun altını çizdi.

Özellikle mevcut hükümet tarafından kurulması planlanan kömürlü termik santralin şehri cezalandırırcasına kurulma çabalarının Eskişehir’de karşılık bulmadığının altını çizen CHP Milletvekili Adayı Nuray Akçasoy, “Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Muharrem İnce’nin de belirttiği gibi bu şehre kömürlü termik santral kurdurmayacağız” ifadelerini kullandı.