Yurdagül Orman - Eskişehir Haber

Yoğun katılımın olduğu protestoda çok sayıda vatandaş çeşitli sloganlar atarak kurulması planlanan santrale karşı tepki gösterdi. Büyükşehir Belediye binası önünde toplanan halk termik santralin kurulup kurulmayacağı yönünde gerçekleşen oylamanın sonucunu bekledi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye binası önünde süren bekleyiş oylamanın sonuçlanması ile olaysız şekilde bitti. Oylamadan gelen sonuca göre termik santralin kurulması yönünde 6 evet oyu çıkarken 3’de hayır oyu geldi.

Oylamanın ardından vatandaşlar karara tepki gösterdi. Eskişehir Haber'e konuşan vatandaşlar “Bu büyük bir zarardır tabi ki. Sadece Alpu ovası için değil tüm Eskişehir’e karşı yapılan bir şeydir. Alpu ovasında yetişen arpaya tüm Türkiye’nin ihtiyacı vardır. Hayvancılıktaki yem ihtiyacının yüzde 70’ini karşılıyor. Eğer Alpu ovasına o termik santrali yaparsanız ne olacak, arpa yetişemeyecek. Etin kilosunu şimdi 40 TL’ye yiyoruz ya, o zaman 100 TL’ye yiyeceğiz belki. Bırakın havaya verdiği zararı, ikinci olarak besin zincirine korkunç bir zarardır. ”, ‘’Alpu ovası yem verimliliğinde Türkiye’de ikinci sıradadır. Termik santralin kurulması ile yakacağı yakıt miktarı günde 18 bin 500 ton kömür, 1 milyon 240 bin hanenin kömür tüketimine eşittir. Yani şöyle düşünelim, Ankara’da doğalgazı kaldıralım, bütün evlere kömür sobası koyalım ve yakalım onları. Ne olur, o memlekette yaşanabilir mi? Bir de su ihtiyacı nereden karşılanacak, o var. Su, Gökçekaya barajından gelecekmiş ve uçarak değil, haliyle ormanlık araziden geçecekmiş. O ağaçlar ne olacak?’’ şeklinde konuştu.